Astygmatyzm u dzieci – czy da się go wyleczyć?

0
2327
Astygmatyzm u dzieci - czy da się go wyleczyć?

Astygmatyzm to jeden z najczęstszych problemów ze wzrokiem, który pojawia się w okresie dzieciństwa, choć także może również dotknąć już dorosłe osoby. Astygmatyzm ujawnia się zwykle u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pierwszego roku życia. Bardzo ważne i istotne przy astygmatyzmie jest, aby zdiagnozować go wystarczająco wcześnie i tym samym wdrożyć odpowiednie leczenie. Astygmatyzm u dzieci może doprowadzić do zmęczenia oczu, rozdrażnienia, bólu głowy i opóźnionego procesu uczenia się, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku.

Co to w ogóle jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest trzecią z najczęściej występujących chorób oczu. Może występować samodzielnie, jednak najczęściej towarzyszy wadom krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Charakterystyczną cechą astygmatyzmu jest widzenie obrazu nieostrego, rozmytego, przez co w bardzo znaczny sposób zmniejsza się komfort widzenia.
Astygmatyzm to wada, u której podstaw leży wadliwa budowa rogówki (wypukłej zewnętrznej warstwy gałki ocznej, która pełni w oku pełni rolę soczewki). Zdrowa rogówka jest równomiernie wypukła, wygląda jak odcięty fragment kuli, natomiast w przypadku astygmatyzmu, rogówka jest jakby odcięta od elipsy (jaja). W wyniku tego w jednej osi jest bardziej wypukła, a to powoduje, że bardziej wypukła oś ma większą moc optyczną, zaś płaska – mniejszą.

Jakie objawy daje astygmatyzm u dzieci?

Do najczęstszych objawów astygmatyzmu u dzieci należy:
– ból głowy,
– zmęczenie oczu i rozdrażnienie,
– widzenie niewyraźnego lub zniekształconego obrazu,
– częste mruganie, pocieranie oczu,
– wrażliwość na światło.
Również często zaobserwować można u dziecka z astygmatyzmem, brak zainteresowania szkołą i trudności w czytaniu, czy też problemy z dostrzeganiem dokładniejszych szczegółów obiektów znajdujących się blisko i daleko.

Astygmatyzm u dzieci – czy da się wyleczyć ?

Faktem jest, że niestety nie można w żaden sposób zapobiec tej chorobie. Jednak mimo wszystko można za to, skutecznie minimalizować jej objawy. Warto zauważyć, iż w wielu przypadkach objawy astygmatyzmu u dzieci są tak łagodne, że leczenie nie jest wymagane. Astygmatyzm może być korygowany odpowiednimi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Im wcześniej tym lepiej – dzięki temu wzrok dziecka nie ulegnie pogorszeniu (nieleczenie astygmatyzmu może doprowadzić do trwałej utraty wzroku). Astygmatyzm korygują okulary lub soczewki cylindryczne. Wykazano, że okulary korekcyjne mają najskuteczniejsze wyniki w korygowaniu astygmatyzmu u dzieci. Warto pamiętać i mieć na uwadze fakt, iż w przypadku astygmatyzmu dziecięcego, lepiej nie zdejmować okularów zbyt często, bo to prowadzi do znacznego pogarszania się widzenia u dziecka. Skuteczną korekcję astygmatyzmu można także przeprowadzić laserowo, lecz ta metoda jest dostępna dopiero u dorosłych osób, które ukończyły 21 lat.
Astygmatyzmu nade wszystko nie wolno lekceważyć i zawsze trzeba go korygować. Bagatelizowanie astygmatyzmu lub źle dobrane okulary u dziecka, mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek lub zapalenia powiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here