Karmienie piersią – jak długo karmić? 

0
2788
dziecko przy piersi

Karmienie piersią to najlepszy model żywienia w pierwszych miesiącach życia malucha. Według światowej organizacji zdrowia zaleca się, aby przez pierwsze sześć miesięcy karmić dziecko jedynie piersią, ponieważ pokarm ten zapewnia dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie określono jednak górnej granicy karmienia piersią, a każdy mama sama decyduje, kiedy odstawić dziecko od piersi. Przez jaki czas powinno się karmić dziecko piersią? Jakie są zalety płynące z karmienia? Jak przestać karmić? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jak-dlugo-karmic-piersia/ 

Ile czasu karmić piersią? 

Tak jak pisaliśmy wcześniej, minimalny czas karmienia dziecka piersią to 6 miesięcy. Następnie można zastępować kolejne karmienia posiłkami stałymi, wprowadzonymi stopniowo zgodnie z rekomendacjami żywieniowymi dziecka. 

Pierwszy rok życia maluszka to czas ogromnych zmian w żywieniu. Nie jest zalecane nagłe odciągnięcie dziecka od piersi, ponieważ nie jest to korzystne ani dla mamy, ani dla dziecka. Nagłe odstawienie malucha mogłoby wiązać się z powstaniem nadmiaru pokarmu w piersiach, a do tego byłoby to bolesne i mogłoby doprowadzić do stanu zapalnego piersi. 

Mleko matki pokrywa wszystkie potrzeby dziecka jedynie do 6 miesiąca życia, a później konieczne jest uzupełnienie karmienia piersią stałymi posiłkami. 

Jakie zalety płyną z karmienia piersią? 

Karmienie piersią to zalecany sposób żywienia niemowląt i noworodków. Mleko matki pozwala na dostarczenie optymalnej ilości węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i składników mineralnych, a także immunoglobulin. 

Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, ale również dla matki. Kobieta, która karmi piersią o wiele mniej narażona jest na rozwój poważnych schorzeń takich jak cukrzyca typu drugiego, osteoporoza, a także nowotwór jajnika czy sutka. Co więcej karmienie piersią sprzyja wydzielaniu hormonu przyspieszającego obkurczanie się macicy po porodzie. 

W jaki sposób bezproblemowo przerwać karmienie piersią? 

Odstawienie dziecka od piersi to często źródło stresu dla mamy i dla dziecka. Kobieta bardzo często zaczyna czuć się wtedy niepotrzebna i obawia się, że więź z dzieckiem nie będzie już tak duża. Kluczem do sukcesu jest więc stopniowe odzwyczajanie dziecka, polegający na eliminowaniu kolejnych karmień. 

Na początku dobrze jest zrezygnować z karmienia piersią, który nie jest dla dziecka najważniejsza. Niech będzie to któreś karmień w ciągu dnia, a nie pierwsze karmienie zaraz po przebudzeniu czy karmienie wieczorne. Zamiast karmienia dobrze jest zaprogramować smaczny posiłek, a kiedy dziecko będzie domagało się piersi odwrócić jego uwagę zabawą. 

Zobacz też: http://www.republikadzieci.pl/goraczka-u-niemowlaka-czym-jest-i-jakie-sa-jej-przyczyny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here