Zapalenie oskrzeli u najmłodszych – objawy, profilaktyka, leczenie

0
1679
Zapalenie oskrzeli u najmłodszych - objawy, profilaktyka, leczenie

Na zapalenie oskrzeli jesteśmy narażeni głównie wiosną lub jesienią, zapalenie oskrzeli przybiera dwojaką formę, jedną z nich jest ostre zapalenie oskrzeli, a drugą przewlekłe, u dzieci częściej występuje to pierwsze i trwa najczęściej do tygodnia.

Profilaktyka

Należy wystrzegać się palenia tytoniu jak i również przebywania wśród osób palących, bierne palenie także zwiększa ryzyko zachorowania.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli najczęściej wywołane jest wirusami, mogą być także odpowiedzialne za to bakterie jak i kontakt ze szkodliwymi, podrażniającymi nasze oskrzela substancjami.

Diagnostyka

W zapaleniu oskrzeli bardzo ważnym elementem jest diagnostyka. Lekarz z pewnością pokieruje nas na badanie RTG w celu wyeliminowaniu zapalenia płuc.

Symptomy

Zapalenie oskrzeli często mylone jest z grypą, występują bardzo podobne objawy w pierwszej fazie rozwoju choroby pojawia się uporczywy kaszel i katar. Następnie dochodzi gorączka, świszczący oddech, ból mięśni i znaczne pogorszenie samopoczucia. Mniej więcej w taki sposób przebiega ostre zapalenie oskrzeli u dzieci i trwa najczęściej od 5 do 7 dni.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli charakteryzuje wzmożony kaszel połączony z odkrztuszaniem wydzieliny który ma miejsce przez 3 miesiące w ciągu roku. Dochodzą do tego również problemy z oddychaniem i niekiedy stan podgorączkowy.

Szczególny objaw w postaci przyspieszonego oddechu można zaobserwować wśród niemowląt.

Jak leczyć?

Warto w porę zareagować i rozpocząć właściwą kurację, nieleczone zapalenie oskrzeli z czasem może przerodzić się w zapalenie płuc czy astmę. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem starszym niż niemowlę możemy sobie darować podawanie antybiotyków i zaopatrzyć się w leki rozrzedzające wydzielinę. Pamiętajmy o tym, żeby nie podawać tych leków dziecku na noc. Można również skorzystać z leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Podczas choroby zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów i odpoczynek w łóżku aż do zbicia gorączki. W pokoju chorego należy zadbać o to, żeby nie było w nim suchego powietrza które znacznie utrudni już i tak kiepskiej jakości oddychanie.

W przypadku zapalenia oskrzeli u niemowlaka wskazana jest hospitalizacja, w szpitalu z pewnością zostanie podany antybiotyk, który powinien skutecznie powstrzymać dalszy rozwój infekcji.

Jeśli dziecko wróci do zdrowia należy zadbać, aby przebywało w wywietrzonym pomieszczeniu. Przez pewien okres warto również nie wysyłać dziecka w zatłoczone miejsca, gdyż jego organizm po chorobie ma znacznie osłabioną odporność i łatwo o nawrót choroby.

Czy zapalenie oskrzeli u dzieci jest zaraźliwe?

Tak, zapalenie oskrzeli jest chorobą zakaźną, przenosi się ona drogą kropelkową. Dlatego też jak zdajemy sobie sprawę, że osoba jest chora, nie powinniśmy się do niej zbliżać, zakażenie przenosi się bardzo szybko poprzez drobinki śliny czy wydzielinę z nosa.

Reasumując

Gdy zaobserwujemy u naszego dziecka takie objawy jak wzmożony kaszel, katar, stan podgorączkowy i świszczący oddech nie bagatelizujmy tego i zabierzmy je do lekarza pierwszego kontaktu aby nie doprowadzić do powikłań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here