Dzieci i kawa – nie taki diabeł straszny jak go malują?

0
1883
Dzieci i kawa - nie taki diabeł straszny jak go malują?

Czy dzieci mogą pić kawę? Jak kawa wpływa na rozwój dziecka? Tego rodzaju pytania pojawiają się u wielu osób z troski o swoją pociechę. W Polsce picie kawy przez dzieci jest postrzegane w sposób pejoratywny, stawiamy kawę w szeregu z innymi używkami takimi jak alkohol czy nikotyna, ale czy słusznie?

Trzymanie filiżanki kawy przez dzieciaki w Stanach Zjednoczonych nie jest rzadkim widokiem, zaś w Polsce bardzo rzadko możemy zaobserwować obraz dziecka z filiżanką „małej czarnej”. Kawa zawiera kofeinę, jak i również cała masa innych produktów, możemy do nich zaliczyć dobrze wszystkim znaną colę, jedna puszka tego napoju może zawierać tyle kofeiny co jedna filiżanka kawy, albo i więcej. Kofeinę znajdziemy również w ziarnach kakaowca czyli uwielbianej przez dzieci czekoladzie, w gumach do żucia czy lodach o smaku kawowym, więc jak można zauważyć, główny składnik kawy znajduje się w produktach, które dzieci spożywają na co dzień.

Negatywne skutki picia kawy, jakie one są?

Kawa odwadnia, pamiętajmy o tym, że jak już nasze dziecko pije kawę, to niech po każdej filiżance wypije dwie szklanki wody. Odwodnienie organizmu niesie ze sobą przykre stany, takie jak nudności, bóle głowy, złe samopoczucie czy zmęczenie.

Częste picie kawy sprzyja nadciśnieniu, po jej wypiciu ciśnienie krwi tymczasowo się zwiększa, co szczególnie niebezpieczne może być u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Duża ilość kofeiny może powodować niepokój, rozdrażnienie czy rozbicie emocjonalne, dlatego trzymajmy się bezpiecznych dawek kofeiny i nie przekraczajmy ich!

To jak, czy dzieci mogą pić kawę?

Pewnie, że mogą, z tym że w ograniczonej ilości. Badania przeprowadzone w Ameryce wyraźnie mówią, że kawa pomaga nam wstać z łóżka, skoncentrować się na danej czynności czy najzwyczajniej w świecie pobudzić nasz mózg do działania. Kofeina jest substancją psychoaktywną zaliczaną do grupy środków stymulujących, dlatego nie należy z nią przesadzać, a w szczególności u dzieci. Mimo wyników badań które mówią o tym, że metabolizm kofeiny jak u dorosłych tak i u dzieci jest taki sam należy brać „małą” poprawkę, że dzieci są po prostu mniejsze, za bezpieczną ilość kofeiny u ludzi przyjmuje się 3 mg na kilogram masy ciała. Na ilość kofeiny w kawie wpływa rodzaj ziaren, w jaki sposób przygotowaliśmy kawę czy po prostu jej pojemność. Średnio na 100 g kawy wypada 40 mg kofeiny, dla porównania tabliczka gorzkiej czekolady (100 g) ma aż 70 mg. Dlatego nie zabraniajmy naszym pociechom wypić od czasu do czasu filiżankę espresso, nie powinno im to zaszkodzić, a na pewno wyjdzie zdrowiej od picia litrów napojów gazowanych naładowanych kofeiną i cukrem do oporu. Oczywiście miejmy na względzie stan zdrowia naszego dziecka, jeśli ma stwierdzone nadciśnienie tętnicze to pod żadnym pozorem nie powinniśmy raczyć go kawą, kofeina jako stymulant pobudza pracę naszego serca, a co za tym idzie ciśnienie krwi wzrasta.

Reasumując dzieci mogą pić kawę jeśli nie mają problemów z układem krążenia. Najważniejszą kwestią w tym wszystkim jest zdrowy rozsądek, trzymanie się bezpiecznych dawek kofeiny i nie popadanie w rutynę picia kawy, bo wtedy traci ona swoją magię, a szczególnie przykre może być utracenie jej w młodym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here