Inhalatory- czym kierować się przy wyborze?

0
1672
Inhalatory- czym kierować się przy wyborze?

Inhalator dla dzieci – jaki wybrać i czym się kierować? Inhalator dla dziecka to jeden z niezbędnych gadżetów – przekonywały mnie znajome i nasza pediatra. Przyznaję, że bagatelizowałam te słowa i odkładałam z miesiąca na miesiąc zakup inhalatora. Jednak wciąż powracające u chłopców infekcje dolnych lub górnych dróg oddechowych zmobilizowały mnie, aby poszukać odpowiedniego modelu inhalatora dla dzieci.
O inhalacjach i zakupie inhalatora dla dziecka nie myślą ci, którzy nie mają dzieci lub osoby, które nie miewają problemów z drogami oddechowymi. Nie oszukujmy się – takich osób jest naprawdę mało. Oferta inhalatorów dla dziecina rynku jest bardzo bogata. Nie jest wcale czymś prostym wybór urządzenia odpowiedniego dla danej rodziny.
Ważne parametry inhalatora dla dziecka, a także dla dorosłych członków rodziny, to: Wielkość wytwarzanych przez urządzenie cząsteczek
Jest to najistotniejszy parametr inhalatora dla dziecka, ponieważ to właśnie od niego zależy w jakim miejscu wchłonięty zostanie podawany lek lub sól fizjologiczna i tym samym jaka będzie skuteczność terapii. Oto zakresy wielkości wytwarzanych przez inhalator cząsteczek i odpowiednie do nich miejsca wchłaniania leku:
> 8 μm – wchłanianie w górnych drogach oddechowych np. nosie, gardle.
5 – 8 μm – wchłanianie w tchawicy i dużych oskrzelach.
2 – 5 μm – wchłanianie w oskrzelach i oskrzelikach.
0,5 – 3 μm – wchłanianie w pęcherzykach płucnych.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest:Czas nebulizacji. W przypadku tego parametru nie ma złotej zasady. Z jednej strony im krócej trwa inhalacja tym łatwiej ją znieść małemu dziecku. Z drugiej strony w przypadku dzieci zalecane jest zdecydowanie wolniejsze tempo terapii niż w przypadku dorosłych. Najlepiej więc jeśli wybrany przez nas inhalator będzie posiadał możliwość regulacji tempa/intensywności pracy inhalatora. W naszym inhalatorze mamy możliwość regulacji intensywności pracy, a jego wydajność pracy to około 0,4 ml/min.
Poziom głośności kompresora:Kompresor jest nieodłączną częścią inhalatora. Im ciszej on pracuje tym korzystanie z niego jest bardziej komfortowe. Mamy mniejsze ryzyko, że dziecko będzie się bało jego dźwięków i tym samym nie będzie możliwe przeprowadzenie inhalacji. Mówi się, że powinien wytwarzać dźwięk o sile mniejszej niż 60 dBA. Głośność pracy kompresora można zniwelować dzięki długiemu przewodowi powietrznemu, odsuwając urządzenie od dziecka.Mamy co prawda dość długi przewód powietrzny, ale zależało mi bardzo na cichej pracy inhalatora dla dzieci. Breurer IH 40 jest bardzo cichy, ponieważ wytwarza dźwięk o sile około 35 dBA.
Następne na co trzeba zwrócić uwagę to praca ciągła.Inhalatory mają różny czas pracy. Z jednych możemy korzystać przez 10 minut, po czym urządzenie musi być wyłączone na określony czas, a inne pozwalają nam nawet na 20 minut korzystania z urządzenia bez konieczności jego wyłączania. Jest to bardzo ważny parametr, kiedy z inhalatora korzysta więcej niż jedna osoba. W moim przypadku zazwyczaj, jeśli chłopcy chorują, to chorują obaj jednocześnie. Zakładając, że nebulizacja trwa zazwyczaj kilka minut przy dwójce dzieci 10-15 minut ciągłej pracy urządzenia to minimum.
Ostatnim kryterium jest to czy inhalator ma jakieś dodatkowe akcesoria.Wśród nich możemy znaleźć ustnik, maseczkę, torbę lub irygator. Ustnik uważany jest za najskuteczniejszą formę nebulizacji. Zaraz po nim polecana jest maseczka. Ważne, aby maseczka była dopasowana i dostosowana rozmiarem – z innej maseczki korzystają niemowlęta, dzieci i dorośli. Źle dobrany rozmiar maseczki może zmniejszyć skuteczność inhalacji nawet o 50%. Jeśli macie możliwość wyboru wybierzcie te, które posiadają miękkie uszczelnienie na brzegach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here