Co na obiad dla dzieci?

0
1737
Co na obiad dla dzieci?

Dzieci są bardzo wymagające. Ciężko im dogodzić w codziennym życiu. Wołają o coraz to nowsze zabawki, akcesoria, potrzebują wielu rzeczy. Trudno też ich zadowolić w kuchni. Większość dzieci jest bardzo wybredna, a wiele z nich to zupełne niejadki. Najchętniej żywiłyby się tylko czekoladą, ciastkami i innymi słodyczami.
Dlatego codziennie każda mama staje przed trudnym pytaniem, co na obiad dla dzieci. Myślimy i zastanawiamy się, co im ugotować, aby zjadły z apetytem. Mięsko, warzywa, zupę czy drugie danie?
Ważne, żeby obiad dla dziecka był bardzo kolorowy. Jemy też oczami, więc kolorowe posiłki zachęcają maluchów do spróbowania. Dziecko może samo zadecydować, co chce dzisiaj zjeść. Może ma swoje ulubione potrawy lub akurat ma ochotę na jakieś konkretne danie. Może nawet nam pomóc przygotować posiłek. Powinniśmy jak najczęściej angażować dziecko w pracę w kuchni, dzięki czemu przyzwyczaimy go do codziennych obowiązków. Po drugie, to sprawi, że chętniej będzie jadło wykonane przez siebie posiłki. Zresztą wspólne gotowanie może być także świetną zabawą i okazją do wartościowego spędzenia czasu razem.
Planując obiad dla dziecka warto brać pod uwagę jego zdanie, ale nie kierujmy się tylko nim. Dieta dziecka musi być zbilansowana, a posiłki pełnowartościowe. To ważne dla rozwoju i zdrowia dziecka. Wiele dzieci uwielbia mączne posiłki – wszelkie kluski, kopytka, pyzy. Warto to wykorzystać, ale dodajmy do takiego obiadu w sprytny sposób warzywa. Kopytka można polać odrobinę sosem z warzywami. Możemy ze skrawków warzyw ułożyć wesołe buźki na kluskach. To zachęci malucha do jedzenia. Każdy obiad powinien się składać w dużej mierze z warzyw. To one powinny być podstawą diety dziecka. A warzyw mamy do wyboru mnóstwo – na pewno z odpowiednim podejściem sprawimy, że dziecko w którymś z nich zasmakuje. Pomocą mogą być tutaj piosenki dla dzieci o witaminach, warzywach, owocach. W wesoły sposób możemy uczyć nasze skarby, co jest dla nich najzdrowsze.
Aby dziecko zjadło z apetytem obiad, musimy zadbać też o to, aby nie podjadało przed nim. Jedyne przekąski, do których maluch powinien mieć swobodny dostęp, to owoce. Schowajmy przed nim słodycze w trudno dostępnym miejscu – one mogą być nagrodą po obiedzie. Dziecko nie może się nimi zapychać przed południem, bo wtedy nie zmieści nawet najlepszego obiadu.
Aby dziecko zjadło obiad, musi poczuć się głodne. Na pewno zwiększymy apetyt, gdy wcześniej zafundujemy mu dawkę aktywności fizycznej. Najlepiej, aby syn czy córka pobiegały i pobawiły się przed obiadem na zewnątrz. Świeże powietrze wzmaga apetyt.
Pomysły na obiad dla dzieci możemy czerpać z internetu lub z książek kucharskich. Możemy przygotować na przykład pyszne, warzywne leczo lub zupę krem. To dobre propozycje, aby przemycić dużą porcję warzyw. Możemy też na przykład zrobić drobiowe pulpeciki w sosie pomidorowym z dodatkiem świeżej sałatki. Pomysłów jest dużo. A jeżeli będziemy uczyć dziecko odpowiednich nawyków żywieniowych od początku, nie powinniśmy mieć problemu z wpasowaniem się w jego gust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here