Czy ilość spożywanych dziennie posiłków ma znaczenie?

0
1266
Czy ilość spożywanych dziennie posiłków ma znaczenie

Rozpoczynając swoją przygodę z dietetyką, na pewno przerażeniem będzie dla nas liczba spożywanych posiłków w ciągu dnia. Pracujemy, opiekujemy się dziećmi, wychodzimy z domu, mamy mnóstwo obowiązków, a dodatkowo chcemy schudnąć i… musimy jeść 5 posiłków dziennie. Jak mamy to zorganizować czasowo, by ze wszystkim zdążyć, by nasza dieta nie ucierpiała? A może ilość spożywanych posiłków wcale nie ma znaczenia?

Ilość spożywanych posiłków to mit

Mit jedzenia 5-6 razy dziennie wziął się z prostego podziału dnia na co 3-4-godzinne posiłki. Jeśli ułożymy sobie jadłospis w taki sposób, by jeść co 3-4 godziny, nie będziemy musieli się martwić nieregularnością posiłków i podziałem kalorycznym na cały dzień. Jednak nie każdy z nas czuje potrzebę, aby co ok. 3 godziny odrywać się od codziennych czynności i zjadać kolejny posiłek. Wielu z nas jest przyzwyczajonych tylko do 3 lub 4 posiłków w ciągu dnia. Czy to jest zły podział? Oczywiście, że nie. 3 lub 4 posiłki dziennie to również bardzo dobry podział. Cała tajemnica tkwi w tym, aby odstępy między tymi posiłkami były w miarę regularne i aby codziennie trzymać się tych samych godzin. Dzięki temu nie będziemy odczuwać skoków glukozy we krwi, a przy tym nigdy nie złapie nas wilczy głód i zbytnie obżarstwo.

Odpowiednie przerwy pomiędzy posiłkami

Zachowanie prawidłowej masy ciała to bardzo trudne zadanie. Jednak możliwe do wykonania. Wystarczy być świadomym tego, że nasz organizm, który wystawiony jest na próbę zbyt długich okresów głodu, zakoduje sobie, że przy najbliższym jedzonym posiłku koniecznie musi zrobić zapasy, aby znów nie głodować. Dzieje się tak, ponieważ zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami powodują obniżenie poziomu cukru we krwi. Wtedy też pogarsza się nasze samopoczucie, spada koncentracja, jesteśmy bardziej podatni na stres i niezwykle drażliwi. Wszystko przez głód, który czasem jest nie do zniesienia dla naszego organizmu. Takie nieregularne spożywanie posiłków prowadzi do kłopotów z metabolizmem, organizm już nie będzie miał siły, by odpowiednio trawić dostarczane mu produkty.

Nie ilość, a jakość!

salatka kurczak

Tak naprawdę w zdrowym stylu życia nie liczy się ilość posiłków, a ich jakość. Nieważne, czy chcemy zjadać 5 posiłków dziennie, bo tak zostaliśmy nauczeni i mamy na to czas w pracy, czy pragniemy zostać przy 3 posiłkach, ponieważ nie lubimy ciągłego odrywania się od obowiązków. Najważniejsze jest to, aby nasze posiłki były odpowiednio zbilansowane. Podział kaloryczny musi być korzystny dla naszego organizmu, a przerwy pomiędzy posiłkami stałe i regularne.

Najwygodniejszym wyjściem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego. Firmy cateringowe wychodzą naprzeciw wszystkim klientom – tym, którzy lubią zjadać 5 posiłków dziennie, i tym, którzy nie zjedzą więcej, niż 3. Dieta pudełkowa jest odpowiednio zbilansowana w każdym przypadku. Żeby znaleźć dla siebie najlepszą, warto wejść na stronę internetową Dietly i sprawdź catering dietetyczny Wrocław, podać preferencje i wśród dostępnych propozycji, wybrać dietę pudełkową, która najbardziej przypadła nam do gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here