Grypa jelitowa u dzieci – profilaktyka, objawy i okres jej trwania

0
1766
Grypa jelitowa u dzieci - profilaktyka, objawy i okres jej trwania

Za grypę żołądkową odpowiedzialne są Rotawirusy które przenoszą się poprzez brudne ręce czy drogę kropelkową, dlatego ważnym elementem w profilaktyce jest dbanie o higienę rąk, a także przedmiotów użytku codziennego. Dlatego też jest tak bardzo powszechna wśród dzieci, w końcu to one często zapominają o umyciu rąk i chwytają się wszystkiego wokół siebie. Bardzo często możemy zaobserwować epidemie tej choroby w szkołach, żłobkach i po prostu miejscach, gdzie jest duże skupisko ludzi. Grypa jelitowa rozprzestrzenia się w błyskawiczny sposób. Pamiętajmy o tym, że jak już jesteśmy chorzy, a nasze pociechy jeszcze nie, to należy zadbać o ich bezpieczeństwo i odizolować się od nich.

Profilaktycznie możemy również poddać swoje dzieci szczepionkom przeciw Rotawirusom.

Objawy grypy żołądkowej

Do objawów grypy należą m.in biegunka, nudności wraz z wymiotami, bóle brzucha, wysoka gorączka czy zimne poty. Objawy te mogą występować o różnym ich nasileniu, niekiedy chory łagodnie przechodzi grypę żołądkową, a niekiedy męczy się przez kilka dni z ostrą biegunką, częstymi wymiotami i wysoką gorączką.

Jak ją leczyć?

Najważniejsze jest to, aby zadbać o dużą ilość płynów, skorzystać z dostępnym nam w aptekach elektrolitów, ponieważ podczas intensywnych wymiotów i ostrej biegunki odwadniamy się w ekspresowym tempie. Dzieci lubią wybrzydzać co do spożywanych napoi i niekoniecznie mogą mieć ochotę na preparaty nawadniające, niech wtedy dziecko pije cokolwiek, byleby ciągle coś popijało. Niewskazane są oczywiście napoje gazowane, oranżady i inne przesłodzone napoje, ich skład może nasilić symptomy choroby i w efekcie dziecko odwodni się jeszcze bardziej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie nawodnić w żaden sposób naszego dziecka albo chory zwraca wszystko co wypije, to należy niezwłocznie zgłosić się na oddział ratunkowy do szpitala, tam zostaną mu podane kroplówki. Odwodnienie jest bardzo poważnym stanem zagrażającym życiu, nie bagatelizujmy go!

Podczas grypy żołądkowej towarzyszy nam zazwyczaj brak apetytu, warto jednak zmusić się do spożycia choćby lekkostrawnego posiłku który pobudzi nasze jelita do pracy i szybciej pozwoli wrócić do zdrowia. Warto jednak pamiętać o tym, że podczas grypy jelitowej nie trzeba jeść wyłącznie lekkostrawnych posiłków, jeśli chory jest w stanie zjeść trochę rosołu i nie zwraca go, to nie podsuwajmy mu na talerzu wyłącznie sucharków, im pożywniejsze danie, tym szybciej chory odzyska siły.

Warto również zaopatrzyć się w lekarstwo o działaniu łagodzącym stany ostrych biegunek. Nifuroksazyd będzie odpowiednim lekiem podczas grypy jelitowej.

Po złagodzeniu się objawów grypy żołądkowej powinno się zostać w domu jeszcze przez parę dni i odpoczywać. Wyczerpany organizm jest bardziej podatny na inne choroby, dlatego nie należy wracać do codziennych obowiązków bezpośrednio po złagodzeniu bądź ustąpieniu objawów, pamiętajmy również o tym, że mogą wystąpić powikłania po niedoleczonej grypie żołądkowej, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Grypa żołądkowa u dzieci – ile trwa?

Objawy o silnym nasileniu najczęściej utrzymują się przez pierwsze 2-3 doby, następnie zazwyczaj następuje poprawa samopoczucia, ale potrzeba jeszcze kilku dni, aby organizm wrócił do pełni sił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here