Jak wychodzą zęby u dzieci?

0
1643
Jak wychodzą zęby u dzieci?

U człowieka, jak u znakomitej większości ssaków, raz w życiu wymieniane jest kompletne uzębienie. Dzieje się to w dzieciństwie, gdy pierwsze zęby mleczne nie będą już potrzebne, a na ich miejsce pojawią się o wiele trwalsze i silniejsze zęby stałe. W dzisiejszym poradniku przedstawimy ten proces i zastanowimy się jak wychodzą zęby u dzieci, a przede wszystkim co zrobić, by dziecko zbytnio nie cierpiało. Wszyscy bowiem wiemy, że tak zwane wychodzenie zębów wiąże się z mniejszymi lub większymi dolegliwościami bólowymi. Przede wszystkim nie powinno się nigdy stosować takich metod, że wyciąga się chwiejący ząb dziecku za pomocą kawałka nitki, bądź czegoś podobnego. To jest działanie, które tak naprawdę do niczego nie prowadzi. Aby wszystko wykonać w odpowiedni sposób, należy poczekać aż ząbek mleczny samoistnie dziecku wypadnie. Jeżeli jednak dziecko zgłasza nam jakieś dolegliwości bólowe z zębami, to lepiej zamiast samemu działać, wybrać się do dobrego dentysty i pozwolić by on zajął się sytuacją.

Trzeba bowiem wiedzieć, że rośnięcie zębów stałych i wypychanie przez nich tak zwanych mleczaków jest procesem, którego nie wolno zakłócać. Inaczej może się zdarzyć na przykład taka sytuacja, że dziecko będzie mieć zęby krzywe, a tego przecież nikt nie chce. Aby wiedzieć jak wychodzą zęby u dzieci przypomnijmy sobie własny okres dzieciństwa i to jak działo się to u nas. Najczęściej nie musieliśmy nic robić, po prostu ząb, który miał być już wymieniony sam wypadał, po wypchnięciu go od dołu przez rosnący ząb stały. Tak to wyglądało i nie wymagało żadnych większych interakcji z naszej strony. Dlatego też dobrym pomysłem jest pozwolić dziecku, by jego organizm samoistnie rozwiązał problem, tak jak dzieje się to u zwierząt. Nikt przecież nie pomaga szczeniakowi albo małemu kotu wyrywać zębów mlecznych, wszystko dzieje się w sposób naturalny i automatyczny. Dlatego żadnych nitek, sznurków, ani tym podobnych przyrządów. Monitorujemy sytuację i dopiero gdy coś zaczyna iść nie tak interweniujemy, najlepiej zabierając dziecko do dentysty.

Zęby stałe wychodzą gdy dziecko ma już kilka lat, samodzielnie chodzi i mówi, ogólnie staje się powoli coraz bardziej samodzielne w swoich ruchach i czynnościach typu umiejętność umycia się. Dlatego często zęby wypadają wtedy, gdy dziecko je myje. Pamiętajmy, by przypominając naszemu małemu, że taka sytuacja będzie się zdarzać i żeby nie panikował, ponieważ jest to zupełnie naturalna czynność. Trzeba pamiętać, że jak wychodzą zęby u dzieci, to może pojawić się nieco ropnej wydzieliny, a nawet krwi. To również nie powinno nas niepokoić, ani tym bardziej nie należy niepokoić tym dziecka. Dopiero gdy wydzielina nie ustąpi przez dłuższy czas, mimo że ząbek mleczny już wypadł, to należy skonsultować się ze stomatologiem. Pamiętajmy, żeby przede wszystkim nie ingerować w proces wychodzenia zębów stałych u dzieci własnoręcznie. Nie jest to najlepszy sposób, ponieważ możemy tylko doprowadzić do problemów, a przede wszystkim poddawać dziecko niepotrzebnemu stresowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here