Kiedy czas na macierzyństwo

0
1658

Instynkt macierzyński odzywa się prędzej czy później u wielu kobiet. Posiadanie dziecka to ogromne pragnienie. Niektóre kobiety zachwycają się maluchami od lat, chętnie zajmują się dziećmi znajomych czy rodziny. Inne do macierzyństwa muszą dopiero dojrzeć. Kiedyś kobiety decydowały się dużo wcześniej na pierwsze dziecko. Teraz ten wiek zdecydowanie uległ zmianom przez różne zmiany społeczne.
Tak czy inaczej, większość kobiet postanawia zostać matkami. Nie jest to jednak prosta decyzja. Na szczęście aktualnie mamy większą świadomość, z czym wiąże się macierzyństwo. Wiemy, jaka to duża odpowiedzialność. Dawniej nikt się nad tym nie zastanawiał – młodzi brali ślub, wkrótce dziecko przychodziło na świat i jakoś tam było. Wychowywanie sprowadzało się głównie do zaspokojenia fizycznych potrzeb, ale niewiele osób miało świadomość tego, jak rozwija się dziecko. Mało kto myślał o tym, że mały człowiek oprócz jedzenia potrzebuje też wsparcia emocjonalnego, rozmów, tłumaczenia, wspierania rozwoju.
Teraz na temat dzieci wiemy bardzo dużo. Psychologia czy pediatria się rozwinęły, dzięki czemu mamy dostępne różne źródła wiedzy na ten temat. Mamy internet, który pozwala nam znaleźć odpowiedź na trudne pytania. Jednocześnie to wszystko sprawia, że macierzyństwo teraz stało się trochę trudniejsze. Od matek oczekuje się jeszcze więcej. Muszą zadbać o dziecko i o siebie, rozumieć je, wspierać, zapewniać wszystko co najlepsze. A poza tym powinny kontrolować swoje emocje, nigdy się nie denerwować i nie krzyczeć. Świadomość tych wszystkich oczekiwań czasem opóźnia podjęcie decyzji o staraniu się o dziecko.
Istnieją też inne czynniki, które wpływają na opóźnienie tej decyzji. Wiemy, że wychowywanie dziecka obciąża także finansowo. Pary czekają zatem, aż się w pełni ustabilizują, aby zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze. Niektórzy zapędzają się w tym tak bardzo, że mimo teoretycznie dobrej sytuacji finansowej dalej odkładają tę decyzję, bo cały czas im się wydaje, że mają za mało. Chcemy otoczyć malucha najpiękniejszymi zabawkami, zadbać o świetne ubranka, a potem wysłać do najlepszej szkoły i na zajęcia dodatkowe. To wszystko jednak kosztuje.
Wychowanie dziecka bardzo wpływa na sytuację całej rodziny. Niektórzy boją się tak dużych zmian, dlatego odkładają macierzyństwo na później. Inni z kolei są przyzwyczajeni do wygodnego trybu życia. Cenią sobie wolność, niezależność, dobrą sytuację finansową. Lubią wyjeżdżać i podróżować, a z dziećmi to jest trochę trudniejsze.
Kiedy więc jest najlepszy czas na zostanie rodzicem? To bardzo indywidualna kwestia. Wymaga dobrego przygotowania i przemyślenia. Nie powinniśmy wywoływać presji na młodych kobietach i dopytywać się o to, kiedy dziecko. Nikogo nie da się do tego przymusić. Każdy musi dojrzeć w swoim czasie do tak poważnej decyzji. Z drugiej strony, nie można zapomnieć o pewnej granicy wiekowej, która jest szczególnie odczuwalna właśnie dla pań. Raczej przyjęło się, że z medycznego punktu widzenia, bezpieczniej jest starać się o dziecko przed ukończeniem 35 roku życia.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułSzczepienia dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here