Norma europejska i producenci palet euro

0
1413
Norma europejska i producenci palet euro

O tym, do czego służą palety euro wiedzą chyba wszyscy. To niezwykle popularne akcesorium znajduje się aktualnie na wyposażeniu każdej niemalże firmy transportowej, na wielkoskładowym magazynie, czy hurtowni. Wykorzystywane dziś palety euro powstają ściśle według ustalonych europejskich norm, których każdy producent palet zobowiązany jest bezwzględnie przestrzegać. W przeciwnym razie wyprodukowane przez niego artykuły mogą nie zostać dopuszczone do obrotu.

Skąd wziął się pomysł na euro palety?

O początkach historii euro palety możemy mówić już w odniesieniu do pierwszej połowy dwudziestego wieku. Ruchy wojsk zdeterminowały dostawców sprzętu różnego rodzaju do poszukiwania jak najefektywniejszych rozwiązań dla transportu odbywającego się drogą lądową, wówczas głównie z pomocą kolei żelaznej. Tak właśnie potrzeby szybkiego przesyłania towarów znalazły swoje rozwiązanie po 1939 roku za sprawą wprowadzenia standardowych dla używanych wówczas co raz częściej transportowych palet. Tak oto pojawiły się palety euro.

Czym charakteryzują się euro palety?

O tym, jak wygląda prawidłowo wykonana paleta zadecydowały dostępne w dwudziestym wieku środki transportowe. Realizowane głównie przez kolej przewozy wymusiły dostosowanie palet do rozmiarów pojazdów parowych. Tym sposobem w roku 1961 powstała tak zwana norma europejska, znana dziś jako EUR. Ustalono wówczas stały wymiar euro palety, który zawierał się w rozpiętości 120 centymetrów × 80 centymetrów. Dopuszczalna waga palety euro wynieść mogła 25 kilogramów.

Producenci euro palet a stowarzyszenie EPAL

Wydawać by się mogło, że stosowanie się do wytyczonych przed kilkoma dekadami norm nie jest specjalnie uciążliwe. Jak się jednak okazało, wielu wytwórców palet wprowadzali do obiegu nie do końca zgodne z ustaleniami akcesoria. Proceder ten został ukrócony po roku 1991, kiedy to zawiązała się organizacja EPAL, odpowiedzialna za wytwarzanie palet zgodnie z normą EUR oraz upoważnioną do wydawania certyfikatu jakości dostawcom zewnętrznym.

Producent palety euro musi znać wszystkie obowiązujące go przepisy. W razie zaniechania któregoś z ustalonych normą EUR punktów, wytworzona przez niego paleta, może nie tylko nie zostać wycofana, ale też poddana procesowi utylizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here