Rezonans magnetyczny – co powinniśmy o nim wiedzieć?

0
2236
Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to badanie, które w medycynie przyniosło wiele pozytywnych zmian. To właśnie dzięki niemu możliwe jest chociażby uzyskiwanie obrazu przekroju naszego ciała, nie używając do tego promieniowania jonizującego. Czym dokładnie jest rezonans magnetyczny? Kiedy warto skorzystać z rezonansu magnetycznego? Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Rezonans magnetyczny- co to jest?

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czym tak właściwie jest rezonans magnetyczny. Otóż jest to pewna technika, dzięki której możliwe jest obrazowanie medyczne. W tym celu korzysta się z pola magnetycznego i fal radiowych, które są generowane w sposób komputerowy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szczegółowych obrazów naszych narządów i tkanek. Pole magnetyczne ma wartość oscylującą w granicach od 0,5 do 3 Tesli. Całe badanie trwa z reguły od 20 do 60 minut.

Kiedy warto skorzystać z rezonansu magnetycznego?

Zastosowanie rezonansu magnetycznego jest bardzo zróżnicowane. Za pośrednictwem tego badania możliwe jest zdiagnozowanie zaburzeń oka i ucha, tętniaków naczyń mózgowych, stwardnienia rozsianego, uszkodzenia rdzenia nerwowego, udarów mózgu, nowotworów, a nawet chorób wątroby lub innych narządów jamy brzusznej. Jednym z miejsc, w którym warto jest wykonać rezonans magnetyczny, jest http://www.eurodiagnostic.pl/.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny Lublin nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wiele zależy od celu badania, a także od konieczności podania środka kontrastującego. W przypadku, kiedy cały proces będzie odbywał się z kontrastem, wówczas około 6 godzin przed całą procedurą osoba poddana badaniu nie powinna spożywać posiłków i pić napojów. Nie w sposób zapomnieć o tym, że wynik badania może zostać zaburzony przez wszystkie metalowe elementy. W praktyce oznacza to, że konieczne jest zdjęcie biżuterii, pasków i innych tego typu elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here