Szczoteczka elektryczna dla dzieci

0
1633
Szczoteczka elektryczna dla dzieci

O zdrowie jamy ustnej należy dbać u dzieci w każdym wieku. Badania pokazują, że stan zębów u dzieci i młodzieży nie jest najlepszy. Rodzice ciągle mają niewielką wiedzę na temat właściwej ochrony zębów przed próchnicą. Opiekunowie dziecka powinni zadbać o wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych u dzieci. Niezbędne są też regularne wizyty u stomatologa, który oceni stan uzębienia. To właśnie od stomatologów rodzice powinni pozyskiwać wiedzę jak chronić zęby swoich pociech. Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej niezbędna jest zdrowa, pełnowartościowa dieta, wolna od słodkich napojów czy słodyczy.

Zaniedbania higieny jamy ustnej mogą być przyczyną próchnicy już w młodym wieku. Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć, gdy dziecko ma około 2 lata. Większość rodziców nie wie kiedy i jak zacząć dbać o zęby dzieci. Na rynku jest dostępnych wiele szczoteczek dla dzieci: kolorowych, miękkich i bezpiecznych w użyciu. W sklepach można dostać zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne.

Standardowe szczoteczki manualne są coraz częściej wypierane przez szczoteczki elektryczne. Jaką szczoteczkę powinniśmy wybrać? Szczoteczka manualna nadaje się dla dzieci w każdym wieku, ale nie jest tak dokładna jak jej konkurentka. Jaka powinna być zatem szczoteczka elektryczna dla dzieci – od kiedy można ją stosować? Szczoteczkę elektryczną mogą stosować dzieci po 3. roku życia. Młodsze dzieci mogą mieć problem z jej prawidłowym utrzymaniem i korzystaniem. Zaleca się więc korzystanie ze szczoteczek miękkich. Trzylatkowi możemy już kupić szczoteczkę elektryczną ze specjalną mniejszą końcówką. Zwykle dziecko potrzebuje czasu, żeby nauczyć się z niej korzystać, bądźmy cierpliwi. Na początek możemy kupić dziecku samą końcówkę, którą zamontujemy do naszej szczoteczki. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, możemy zdecydować się na zakup oddzielnej szczoteczki dla dziecka.

Według badań szczoteczka elektryczna potrafi lepiej zadbać o zęby i ich szkliwo. Usuwają kilka razy więcej płytki nazębnej. W sklepach jest dostępnych coraz więcej szczoteczek elektrycznych właśnie dla dzieci. Rodzice chętnie kupują je swoim pociechom zamiast szczoteczek manualnych. To dobry wybór, jako rodzice musimy dbać o higienę jamy ustnej dzieci. Szczoteczki dla dzieci mają antypoślizgową rękojeść, krótszą szyjkę i mniejszą końcówkę. Producenci dbają o to by były lżejsze niż modele dla dorosłych użytkowników. Są też miększe, więc dziecko nie uszkodzi sobie ząbków ani dziąseł. W sklepach znajdziemy dwa podstawowe rodzaje końcówek: dla dzieci w wieku 3+ i 7+. Należy je wymieniać maksymalnie co 3 miesiące. W urządzenie wbudowany jest też timer, który pilnuje, aby szczotkowanie trwało odpowiednio długo. Standardowo są to 2 minuty, po 30 sekund na każdą ćwiartkę zębów.

Badania pokazały, że pojawienie się próchnicy u dzieci ma związek z większą liczbą przekąsek między zwykłymi posiłkami i niedokładnym czyszczeniem zębów, zwłaszcza tylnych. Wprowadzenie szczoteczki elektrycznej może uchronić dziecko przed niekontrolowanym rozwojem próchnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here