Z jakiego powodu dzieci okłamują rodzinę i znajomych?

0
7567
Z jakiego powodu dzieci okłamują rodzinę i znajomych?

Jeżeli jesteśmy rodzicami, musimy zmagać się z problemami i codziennymi wyzwaniami. Zapewniając opiekę swoim dzieciom trzeba zwrócić uwagę na ich potrzeby. Każda pociecha ma indywidualne podejście do życia, dlatego musimy na wszystko zawsze spojrzeć z odpowiedniej strony. Dzieci nieraz mogą sprawiać nam problemy i źle postępować, dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze je uświadamiać. Należy spokojnie wytłumaczyć, co zrobiły źle i wspólnie rozwiązać problem. Dzięki temu nasza pociecha będzie mogła nam zaufać i powie prawdę. Pamiętajmy, aby nie reagować agresywnie, tylko wykazać się cierpliwością i zrozumieniem. Jeżeli rozmowy z dzieckiem nie przyniosą żadnych efektów, to wtedy możemy pomyśleć o innych sposobach, jak na przykład wprowadzenie kar.
Dlaczego dzieci kłamią? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Takie zachowanie może wynikać na przykład ze strachu. Często pociechy nie chcą powiedzieć nam prawdy, ponieważ boją się naszej reakcji. Negatywna odpowiedź na ich prośbę sprawia, że zastanawiają się one nad innym wyjściem z sytuacji. Często używają kłamstw, aby mieć z tego jakieś korzyści. Gdy na przykład dziecko powie, że było w szkole, podczas gdy bawiło się gdzie indziej, to uniknie kary za złe postępowanie. Kłamstwa zazwyczaj wychodzą na jaw, dlatego gdy zauważymy wcześniej jakieś podejrzane zachowanie u pociechy należy jak najszybciej z nią porozmawiać. Wtedy możemy dowiedzieć się o problemie i wspólnymi siłami znaleźć kompromis. Dzieci okłamują nie tylko swoich rodziców, ale także rówieśników. Często chwalą się rzeczami, których tak na prawdę nie mają. Opowiadają zmyślone historie, aby zyskać nowe znajomości i wzbudzić zazdrość innych. Dzieci używają kłamstw, ponieważ w ten sposób mogą pochwalić się przed innymi. Już od najmłodszych lat rodzice powinni uświadamiać swoje pociechy, że nie jest to żadne rozwiązanie. Zawsze najlepsza jest szczerość i prawda, dlatego trzeba cały czas wpajać dziecku odpowiednie wartości. Warto zadbać o to, jak na co dzień traktują inne osoby. Jeżeli zauważymy, że mówią nieprawdę, należy z nimi porozmawiać i podkreślić, że druga osoba nie chce być oszukiwana. Warto zaznaczyć, że w przyszłości każdy kto się dowie o naszym kłamstwie, to może się od nas odwrócić. Nauczmy dziecko, że znajomości i przyjaźnie należy budować na prawdzie i zaufaniu.
Każdy z nas na pewno kiedyś skłamał. Ważne jest przede wszystkim wybaczanie błędów i rozmowa z drugą osobą. Jeżeli poczujemy się zranieni musimy powiedzieć o tym komuś, kto nas okłamał. W ten sposób wzbudzimy w nim emocje i będzie mógł zastanowić się nad swoim złym postępowaniem. Jeżeli ktoś regularnie kłamie, to prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw. Takim osobom nie warto ufać i zawsze trzeba zachować jakiś dystans. Zawsze możemy w jakiś sposób sprawdzić czy dana osoba nas nie okłamuje. Warto zrobić to tak, aby nie naruszać jej prywatności. Kłamstwa mogą być często niebezpieczne, dlatego w takim przypadku należy odciągnąć osobę od złych pomysłów. Uświadamiajmy każdego bliskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here