Czemu dzieci obgryzają paznokcie? Jak ich tego oduczyć?

0
1764
Czemu dzieci obgryzają paznokcie? Jak ich tego oduczyć?

Zarówno dzieci jak i dorośli mogą mieć nawyki, z którymi ciężko jest się pożegnać. Każdy bez względu na wiek może powtarzać świadomie lub nieświadomie czynności, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Warto szukać porad u lekarzy, a także próbować oduczyć się dziwnych, złych nawyków. Jeżeli nasze dziecko robi coś czego nie powinno, to najpierw warto dowiedzieć się jaki jest tego powód. Jeżeli będziemy obserwować naszą pociechę, to będziemy mogli się dowiedzieć czegoś więcej na temat jego emocji i odczuć. Często jest tak, że dziecko odczuwa wszystko zupełnie inaczej niż dorosła osoba. Nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że robi coś źle. Jeżeli jesteśmy świadkami złych nawyków u malucha, to warto podjąć działania i wspólnie rozwiązać problem. Najlepsza będzie metoda prób i błędów, ponieważ każde dziecko jest inne i każde z nich może postrzegać świat w zupełnie różny sposób. Jest to całkowicie naturalne, dlatego nie należy porównywać swojej pociechy do innych rówieśników.
Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie? Taki nawyk jest dość powszechny i spotykany niemalże w każdym miejscu. Nie tylko nasze pociechy to robią, ale także dorośli. Z czego to wynika? Najbardziej prawdopodobny jest stres, silne emocje lub strach. Dzieci nie wiedzą jeszcze jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, dlatego próbują rozładować napięcie na swój sposób. Często możemy zauważyć, że dzieci wkładają ręce do buzi lub właśnie obgryzają paznokcie. Jest to nerwowa reakcja, która świadczy o tym, że dziecko może się czegoś boi, czy też nie radzi sobie z czymś. Warto znaleźć źródło takiego zachowania i uspokoić naszą pociechę. W takim wypadku trzeba jak najczęściej odwracać uwagę dziecka od takiego zachowania. Możemy na przykład zająć je zabawą, wycinankami czy też innymi pracami, które odbywają się za pomocą rąk. Warto dać maluchowi coś co sprawi, że zapomni o obgryzaniu paznokci i o stresie. Czasami jednak okazuje się, że takie zachowanie zostało podpatrzone u kogoś innego. Dzieci bardzo lubią powtarzać ruchy innych, szczególnie dorosłych osób. Jeżeli ktoś w rodzinie lub bliskim otoczeniu obgryza paznokcie, to pociecha może uchwycić ten moment i powtarzać czynność. Niestety upominanie i zwracanie uwagi najczęściej przynosi marny efekt. Warto pomyśleć o systemie nagradzania, gdy nasze dziecko nie będzie powtarzało złego nawyku. Możemy także zakupić w aptece specjalny gorzki płyn, którym można posmarować paznokcie. Dzięki temu będą niesmaczne i pociecha zrezygnuje z wkładania rączek do buzi.
Z czasem dziecko będzie miało coraz więcej zajęć, a co za tym idzie więcej stresów. Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko podatne jest na wszelkie stresy i nerwowo reaguje, to warto zasięgnąć porady lekarza. Niektóre pociechy są wrażliwsze niż ich rówieśnicy. Każde dziecko powinno być traktowane w taki sposób, aby nie narażać go na niepotrzebne, negatywne emocje. Z pomocą specjalistów możemy rozwiązać problemy z denerwowaniem się lub nadmiernym stresem. Dzieci nie powinny być narażone na agresywne zachowanie ze strony zarówno rówieśników, jak i bliskich osób. Każdy problem trzeba na spokojnie rozwiązać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here