Czy samotna matka ma szanse na miłość?

0
2613
Czy samotna matka ma szanse na miłość?

Z roku na rok przybywa rodziców, którzy samotnie wychowują swoje dzieci. Wśród tej grupy zdecydowanie przeważają kobiety. Przyczyn może być wiele – niektóre straciły męża w wyniku choroby czy wypadku, inne zostały opuszczone. Większość z nich przeżyła bardzo ciężkie chwile w związku z samotnością. Przyjście na świat dziecka jest zawsze wielkim wydarzeniem, które odwraca świat do góry nogami. We dwoje łatwiej się z tym zmierzyć. Samotna matka nie dość, że przeżywa dramat związany z utratą partnera, to musi ponadto myśleć o dziecku. Wykonywanie wszystkich obowiązków przy dziecku w pojedynkę jest bardzo trudne, obciążające i wyczerpujące. Jednak wiele kobiet potrafi się z tym uporać. Przyzwyczajają się do takiego trybu życia, pokonują trudności i z czasem zaczynają znów cieszyć się życiem. Zaczynają wychodzić z domu, poznawać nowych ludzi. Pojawia się też myśl o nowym partnerze. Wiele pań obawia się zaangażowania w nową relację, nie wie jak przyznać się mężczyźnie do dziecka, boją się wyśmiania czy odrzucenia. A zatem, czy samotna matka ma szanse na miłość?
Wiele kobiecych obaw wynika z mitów i stereotypów, jakie narosły wokół tego tematu. Mówi się często, że mężczyzna jest mało chętny, aby zaangażować się w opiekę nad nieswoim dzieckiem. Samotna matka, która zaczyna nowy związek, może być obgadywana i komentowana przez rodzinę czy dalszych znajomych. Część z tych osób nie pozwala jej na szczęście, grozi, że znów zostanie porzucona, że przez związek zaniedba dziecko. Ale czy to prawda? Co jest złego w tym, że dorosła kobieta chce cieszyć się życiem i znów się zakochać? Po wszystkich ciężkich przeżyciach jakie ma za sobą, jak najbardziej ma prawo do miłości. I ma szanse tę miłość znaleźć. Niejeden mężczyzna jest wystarczająco odpowiedzialny i dojrzały, aby stworzyć relację z samotną matką. Może pokochać jej dzieci jak swoje. Przy rozsądnych i świadomych rodzicach nie ma też ryzyka, że kolejna ciąża i kolejne dziecko zepchną na dalszy plan dzieci matki.
Trudności w znalezieniu nowego partnera mogą wynikać ze wstydu. Wiele samotnych matek ma obniżone poczucie własnej wartości. Nie potrafią rozmawiać o swojej historii, trudno im się przyznać, że dały się komuś wykorzystać. Nie chcą się przyznawać, że wybrały na ojca swoich dzieci nieodpowiedniego mężczyznę albo że nie udało się utrzymać poprzedniego związku. Ciężko także przychodzi im mówienie o stracie, jeżeli poprzedni partner zmarł. Ale to przecież nie jest wina kobiet. Każdej samotnej matce należy się dużo podziwu i wsparcia za cały trud włożony w wychowywanie dziecka. Z pewnością odpowiednie słowa usłyszane od nowego partnera sprawią, że znów uwierzą w swoje siły i zaczną siebie inaczej postrzegać. Każda samotna matka powinna zatem dać sobie tę szansę – miłość poprawi samopoczucie, podniesie pewność siebie i doda sił. Matka w związku będzie dużo szczęśliwsza, a przecież szczęśliwa mama to również szczęśliwe dzieci. Poza tym dużo łatwiej będzie podzielić obowiązki nad wychowywaniem dziecka z partnerem – to również odciąży samotną kobietę, a mężczyźnie da szansę na stworzenie z dziećmi silnej więzi i na sprawdzenie się w roli ojca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here