Podatek PIT dla rodzica.

0
1656
Podatek PIT dla rodzica.

Deklaracje podatkową muszą złożyć wszystkie osoby, które otrzymały przychód podlegający opodatkowaniu i nie są zwolnione z podatku w formie PIT. Kwota wolna od podatku waha się miedzy 1188zł a 0 zł. W takim przypadku, wiele osób przy rozliczeniu rocznym zadaje sobie pytani czym jest ulga na dzieci – jaki pit mają wypełnić. Oczywiście ulga na dzieci to rodzaj wsparcia państwa dla rodziców, którzy spełniają odpowiednie kryteria. W roku 2018, podatnik mógł nie tylko odliczyć sobie ulgę od podatku dochodowego ale również uzyskać zwrot gotówki jeżeli nie udało się odliczyć np. przez niskie wynagrodzenie. Ulga na dzieci jest nielimitowaną formą pomocy w stosunku do dzieci. Jedynie nasze dzieci muszą spełniać odpowiednie kryteria. Jeżeli natomiast wynagrodzenie jest zbyt niskie, żebyśmy mogli wykorzystać naszą ulgę, możemy zwrócić się o zwrot. Jakie są warunki byśmy mogli skorzystać z ulgi podatkowej?
Musimy sprawować prawną opiekę nad dzieckiem, które jest nieletnie. Jeżeli chodzi o adopcje musimy posiadać orzeczenie sądu, że jesteśmy jego opiekunem. W przypadku przysposobienia może dojść do sytuacji, w której będziemy rozliczali liczbę dni w danym miesiącu i liczbę osób które opiekowały się taką osobą. Pierwszy pełen miesiąc, w którym jesteśmy prawnym opiekunem dziecka, zaczyna się liczyć nam do ulgi podatkowej. Może również dotyczyć dzieci bez względu na ich wiek które pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieciom do 25 roku życia które uczą się lub studiują a ich dochód nie przekracza 3089zl.
Rodzice którym przysługuje prawo do ulgi podatkowej mogą odliczyć 92,67zł miesięcznie czyli 1112,04zł w sakli roku. Taka sama zasada jest przy dwójce dzieci, Na jedno dziecko przypada 1112.04zł w skali roku. Natomiast przy większej liczbie kwota za pierwszą dwójkę zostaje taka sama a za kolejne się zwiększa. Na pytanie jaka ulga na dzieci – jaki pit odpowiedź jest następująca: Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi do zeznania PIT-36 lub PIT-37 musimy dołączyć formularz PIT/O. Nie mamy obowiązku dołączać innych dokumentów, jednak na żądanie ukazania musimy dostarczyć wszystkie dokumenty o które zostaniemy poproszeni. W przypadku 500+ kwoty uzyskane przez działanie programu pomocy państwa dla rodzin są zwolnione z podatku. Wielu specjalistów z biur rachunkowych radzi aby ułatwić sobie rozliczenie skorzystać z aktywnych formularzy przygotowanych przez ministerstwo finansów, posiadając wysokość za rok ubiegły, możemy wysłać PIT drogą elektroniczną. Takie rozwiązanie zaoszczędzi nam wiele czasu, który stracilibyśmy na stanie w kolejkach. Przed zaczęciem rozliczenia należy dokładnie sprawdzić warunki jakie są wymagane by skorzystać z ulgi prorodzinnej. W razie jakichkolwiek problemów warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy mają doświadczenie w wypełnianiu takich dokumentów. W okresie rozliczeniowym można znaleźć wiele ogłoszeń, na portalach ogłoszeniowych czy społecznościowych osób które pomogą nam za drobną opłatą rozwiązać wszelkie nasze problemy dotyczące rozliczenia podatkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here