Ile jest dzieci w Polsce

0
1830
Ile jest dzieci w Polsce

Na każdy kraj składa się liczba ludności. W zależności od danego państwa, liczebność ludzi wzrasta, bądź maleje z wyniku śmierci lub narodzin. Każdego dnia ktoś umiera, a ktoś się rodzi, łatwo można to obliczyć według wskaźnika urbanizacji.
W naszym kraju na chwilę obecną jest aż trzydzieści osiem milionów mieszkańców. Dużo, mało? Wszystko zależy od spojrzenia na świat, jeśli przyrównamy do tego ludność z najbardziej zaludnionego kraju na świecie, ta liczba wydaje się bardzo mała, zaś jeśli do najmniej – bardzo duża. A co z dzietnością? W Chinach, w wyniku zbyt dużych liczb dzieci i przeludnienia, władze zakazały mieszkańcom swojego kraju posiadania dwójki dzieci. Więc ile jest dzieci w Polsce? Szacuje się, że w 2016 roku liczba dzieci w naszym kraju wynosiła aż sześć milionów mieszkańców. W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowana jest liczba aż 96 tysięcy urodzeń. To niestety około czterech tysięcy mniej niż w ubiegłym roku. Już w samym styczniu tego roku na świat przyszło 35 tysięcy dzieci. Liczba zgonów i urodzeń, czyli przyrost naturalny wynosił aż -22 tysiące. W obecnych czasach z roku na rok pojawia się coraz więcej dzieci w naszym kraju, gdyż jest spore parcie na impuls 500 plus, które wypłacane jest dla rodzin posiadających drugie dziecko i każde narodzone kolejne. Lecz obecnie i tak jesteśmy pięć miesięcy od szczytu urodzeń, jaki zanotowaliśmy w 2018 roku. Każdy widzi ile dzieci jest w Polsce, jednak liczba urodzeń w przeciągu ostatnich kilku miesięcy spadła do 349 tysięcy w czerwcu, co stanowi niestety najgorszy wynik od ponad roku. Jeszcze w styczniu liczba ta wynosiła 401 tysięcy dzieci. Można by wywnioskować zatem, że wygasa efekt programu 500 plus prowadzonego od 2016 roku w naszym kraju. Jednak wpływ jego na demografię Polski ciężko jest ocenić. Jak wskazują analitycy, wprowadzenie programu ”Rodzina 500 plus” przypadło na okres poprawy liczebności naszego państwa w pierwszym okresie i wpłynęło na to, ile jest dzieci w Polsce. Owa ustawa wpłynęła na wiele decyzji o pozytywne rozpatrzenie posiadania dziecka wśród wielu rodzin. Niestety na obecną chwilę statystyki maleją, więc już nie rodzi się tak wiele dzieci jak w pierwszych dwóch latach po wprowadzeniu programu 500 plus. Liczba osób starszych w naszym kraju wzrasta w zawrotnym tempie, jak podają pewne źródła, nasze państwo czeka demograficzny upadek. Na przestrzeni kilu lat wzrosnąć ma liczba osób starszych, a zmaleć liczba narodzin. Niestety, takie prognozy nie napawają pozytywizmem z racji tego, że nastąpi wówczas spory niż demograficzny. Osiągnie on największy punkt w 2060 roku, gdzie liczba osób starszych będzie stanowiła większość populacji, a najmniejszą dzieci i nastolatki. Spowoduje to większą liczbę zgonów, jaka nastąpi za 42 lata. Drugą grupą po osobach starszych mają być ludzie w wieku około 45 lat. Takie osoby nie będą miały więc szans na posiadanie potomstwa. Cała nadzieja będzie polegać wtedy na grupie stanowiącej najmniejszą część, czyli dzieci i nastolatki, które w przyszłości będą posiadać szanse na posiadanie potomstwa.
Powinniśmy dbać o swój kraj, gdyż liczba osób zamieszkujących w nim drastycznie spada, przeważa liczebność śmieci. Do jego urbanizacji przyczyniają się również emigracje naszych rodaków, którzy wyjeżdżają poza jego granice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here