Okres

0
2718
Okres

Miesiączka i wszystko co z nią związane jest cały czas wstydliwym tematem. Często nie mamy z kim o tym pogadać, bo zwyczajnie się krępujemy. A okres bywa problematyczny – zdarza się, że się opóźni, że będzie wyglądać inaczej. Zwłaszcza jego brak powoduje u nas zmartwienie, bo nie wiemy co się dzieje. Przyczyny bywają dosyć prozaiczne i nie zawsze opóźnienie okresu oznacza, że dzieje się coś złego.
Czemu nie mam okresu? Pierwszą przyczyną, jaka przychodzi większości do głowy, jest ciąża. Zajście w ciążę powoduje, że okres zanika na te dziewięć miesięcy. Jeżeli więc miesiączka się spóźnia, a Ty niedawno uprawiałaś seks, zakup w aptece test ciążowy i sprawdź wynik. Być może spodziewasz się dziecka.
Jednak nie tylko ciąża może powodować opóźnienie miesiączki. Może być ono związane z lekami, które przyjmujemy. Dużo lekarstw wpływa na nasz cykl miesiączkowy. Przede wszystkim opóźnienie może być spowodowane źle dobranymi tabletkami antykoncepcyjnymi, ale nie tylko. Na brak okresu mogą też wpłynąć na przykład antybiotyki. Nie bez znaczenia są też sterydy czy jakiekolwiek inne silniejsze leki. Wpływają one na pracę całego organizmu, więc mogą oddziaływać także na cykl. Jeżeli brałaś w ostatnim czasie nowe leki i spóźnia Ci się okres – odczekaj do siedmiu dni od prawidłowego terminu, w którym powinien się pojawić. Jeżeli wciąż nie dostałaś miesiączki, skonsultuj się z lekarzem, najlepiej z ginekologiem.
Czasem bywają także zupełnie inne powody opóźnienia. Nawet takie, które na pierwszy rzut oka nie mają nic związanego z cyklem. Powodem spóźnionej miesiączki może być na przykład duży stres. Hormony, które się wydzielają w naszym organizmie pod wpływem stresu zakłócają pracę wielu narządów. W związku z tym mogą tymczasowo zakłócić działanie układu rozrodczego.
Kolejnym istotnym powodem, którego możemy w pierwszym momencie zupełnie nie zauważyć, są podróże. W szczególności chodzi tu o dalsze podróże samolotem. Sam lot, a także zmiana klimatu i otoczenia mogą opóźnić miesiączkę nawet o kilka czy kilkanaście dni. Jeżeli więc w ostatnim czasie przebywałaś na wakacjach za granicą, prawdopodobnie nie masz się czym martwić. To naturalne. Z drugiej strony, podróże i loty u niektórych kobiet działają odwrotnie i powodują szybsze pojawienie się okresu.
Czemu jeszcze okres może się spóźniać? Może mieć to różne medyczne powody. Być może jest powiązane ze znaczną utratą wagi. Strata „zapasów”, które są w naszym organizmie, może chwilowo spowolnić pojawienie się okresu. Dotyczy to zwłaszcza szczupłych dziewcząt, które wciąż chudną. Organizm w pewnym momencie nie daje rady utrzymać pracy wszystkich układów, więc może nawet wyłączyć zupełnie pracę układu rozrodczego! Warto mieć to na uwadze, nie popadać w obsesję i nie odchudzać się za bardzo.
Jeżeli żadna z powyższych przyczyn Cię nie dotyczy, być może opóźnienie okresu ma związek z jakimiś medycznymi powodami. Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem specjalistą. On zleci badania, które wyjaśnią, dlaczego tak się dzieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here