Ulga prorodzinna a świadczenia socjalne.

0
1636
Ulga prorodzinna a świadczenia socjalne.

Dzięki realizacji polityki prorodzinnej państwa, rodzice wychowujący dzieci mogą liczyć na różnego rodzaju pomoc materialną. Mówimy tu nie tylko o zasiłkach z opieki społecznej, takich jak: zasiłek rodzinny, świadczenie rodzicielskie (tak zwane „kosiniakowe”), 500+, czyli świadczenie wychowawcze, ale też o uldze podatkowej z tytułu wychowywania dzieci – tak zwanej uldze prorodzinnej.
Mogą z niej skorzystać podatnicy, których dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, nie przekroczył łącznie w danym roku podatkowym 112 000 zł, a w przypadku osób nie pozostających w związku małżeńskim (choćby przez część roku) – 56 000 zł. Świadczenia z opieki społecznej nie są opodatkowane, więc nie maja wpływu na możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej. Czy to działa w drugą stronę? Czy ulga na dzieci wliczana jest do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z opieki społecznej, czy tez nie?
Niestety jest wliczana do dochodu na osobę,co w niektórych przypadkach ogranicza możliwość skorzystania ze świadczeń, chociażby ze świadczenia wychowawczego (500+) na pierwsze dziecko.
O jakich kwotach mowa?
W roku 2018, ulga prorodzinna wynosi:
– 1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko, co daje miesięcznie
92,67 zł.
– 2000,04 zł rocznie (166,67 miesięcznie) na trzecie dziecko
– 2700 zł rocznie (225 zł miesięcznie) na czwarte i kolejne dziecko w
rodzinie.
Dzięki uldze na dzieci, coroczny odpis z tytułu nadpłaconego podatku, zasila budżety podatników wychowujących dzieci kwotami, które pozwalają na przykład na dofinansowanie ferii, wakacji, czy jakieś ekstra zakupy. Jeśli dochód rodziny nie jest wysoki, pytanie czy ulga na dzieci wliczana jest do dochodu, nie spędza snu z powiek rodziców, którzy chcą jednocześnie korzystać ze świadczeń z opieki społecznej, na przykład świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Przy założeniu, że na rodzinę składa się kilka osób, które utrzymuje jeden żywiciel o umiarkowanej miesięcznej pensji, są niewielkie szanse, że zostanie przekroczone kryterium 800 ( lub 1200) zł. na osobę Jeśli pracują dwie osoby i dochód jest wyższy, warto się zastanowić, czy nie opłaca nam się zrezygnować z korzystania z ulgi prorodzinnej, jeśli po jej wliczeniu, nasz dochód wzrośnie nieznacznie, pozbawiając nas 500 zł miesięcznie świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.
Mimo, że nie każdy rodzic – podatnik zadaje sobie pytanie czy ulga na dzieci wliczana jest do dochodu, zdarza się, że życzliwe i pomocne pracownice opieki społecznej informują swoich petentów o tym, że dochód został przekroczony z powodu ulgi, dzięki czemu przy kolejnym rozliczeniu, mogą oni świadomie dokonać korzystniejszego wyboru i zrezygnować z ulgi prorodzinnej, żeby zyskać prawo do świadczenia.
Zasiłek rodzinny to kwoty 95 – 135 zł., zależnie od wieku dziecka. Dochód na osobę w rodzinie w tym przypadku nie może przekroczyć 674 zł na osobę, więc łatwo go przekroczyć. Tym niemniej i tak warto znać odpowiedź na pytanie, czy ulga na dzieci wliczana jest do dochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here