Ospa wietrzna u dzieci

0
1624
Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, która nazywana jest inaczej wiatrówką. Nazwa ta pochodzi od tego, że odpowiedzialny za nią wirus to herpeswirus VZV jest wirusem, który nie jest przenoszony wyłącznie drogą kropelkową. Wirus ospy wietrznej może być przenoszony nawet przez wiatr na odległość nawet około kilkudziesięciu metrów. Dzieci najczęściej zarażają się ospą wietrzną właśnie drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą, która jest chora na ospę lub na półpasiec, czyli inną chorobę zakaźną, którą wywołuje ten sam wirus. Choroba ta zaskakująco długo potrafi rozwijać się w zarażonym organizmie. Od momentu zakażenia do rozpoczęcia się choroby najczęściej mija około dwóch do trzech tygodni. Jeśli nasze dziecko zostanie zarażone, warto wiedzieć, ile trwa ospa wietrzna u dzieci.
Pierwszym objawem ospy wietrznej nie jest, o dziwo, charakterystyczna wysypka. Zanim ta zacznie się pojawiać, dziecko zwykle czuje się przez kilka dni tak, jakby właśnie przechodziło początek przeziębienia. Częstym objawem jest gorączka, która sięga nawet czterdziestu stopni Celsjusza. Dziecko na początku chorowania na ospę wietrzną często zaczyna marudzić, dokucza mu do tego katar. Dopiero później zaczyna pojawiać się charakterystyczna wysypka. Początkowo pojawia się na tułowiu, a dopiero później rozchodzi się na kończyny i głowę malucha. Często zdarza się, że krostki pojawiają się też wewnątrz nosa lub wewnątrz ust. Wygląd krost jest różny zależnie od momentu przebiegu choroby. Początkowo na ciele pojawiają się rozlane czerwone plamy. Dość szybko jednak zmieniają się one w wypukłe krostki, które wypełnione są płynem surowiczym.
Na wysypkę lepiej unikać używania pudrodermu. Rzeczywiście, początkowo łagodzi on swędzenie na ciele, jednak gdy zasycha ściąga skórę i sprawia, że dziecko odczuwa ból. Równocześnie mogą się pod nim rozwijać niepożądane bakterie, co może spowodować powikłania. Należy też pamiętać o tym, by obcinać dziecku paznokcie krótko i pilnować je, by regularnie myło dłonie. Jeśli dziecko jest małe, warto założyć mu na dłonie skarpetki lub bawełniane rękawiczki, by nie rozdrapywało krostek. Dzieciom, które przechodzą właśnie grypę wietrzną, służą kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu. Należy pilnować, by roztwór był delikatny – woda wtedy ma jasnoróżowy kolor. Po kąpieli dziecka nie należy trzeć jego skóry ręcznikiem ani gąbką. Maluch musi być suszony delikatnie. Jeśli wysypka pojawia się na okolicach intymnych zarażonego dziecka, to dobrym pomysłem jest przygotowywanie mu nasiadówki w ciepłej wodzie do której dodany jest roztwór rumianku. Dziecko powinno pić dużo płynów, należy podawać mu jak najwięcej napojów. Ponieważ jednak w jego buzi pewnie pojawią się krostki i pęcherzyki, należy unikać herbatek i kwaśnych napojów, które mogą je podrażniać. Jeśli wysypka odbierze malcowi apetyt, najlepiej jest podawać dziecku pokarmy w postaci płynnej lub papki. Należy jednak, tak jak przy napojach, pamiętać o tym, by takie jedzenie dla dziecka nie było kwaśne lub drażniące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here