Rotawirus u dzieci

0
1994
Rotawirus u dzieci

Rotawirus u dzieci jest to jedna z najczęstszych przyczyn występowania ciężkiej biegunki infekcyjnej i odwodnienia. Jest to też jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji dzieci.

Rotawirus jest bardzo zaraźliwy. Zarazić się można drogą kropelkową bądź przez układ pokarmowy.

Rotawirus u dzieci – ile trwa

Rotawirus standardowo trwa od 4 do 10 dni zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Choroba zwykle mija po kilku dniach, jednak może też się przedłużyć nawet do kilku tygodni.

Profilaktyka

Najlepszą profilaktyką są szczepienia ochronne. Należy również dbać o higienę, gdyż wirus ten jest bardzo rozpowszechniony w środowisku. Ciężko jest się przed nim uchronić, zwłaszcza gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola. Dlatego zachowanie higieny oraz unikanie kontaktu z zakażonymi osobami to bardzo ważne elementy profilaktyki. Również zwierzęta są narażone na zakażenie wirusem, dlatego trzeba uważać na kontakt dziecka ze zwierzęciem.

Objawy

Główne objawy zakażenia rotawirusem to podwyższona temperatura, ok. 38 stopni, intensywne wymioty oraz biegunka.

Leczenie

W przypadku zakażenia rotawirusem przez dziecko najistotniejsze jest nawadnianie organizmu, czyli podawanie dużej ilości płynów oraz elektrolitów, żeby nie dopuścić do odwodnienia dziecka. Podawane płyny powinny być zimne, gdyż ciepłe mogą powodować wymioty. Możliwe, że dziecko będzie zwracać każdy podany płyn, jednak nie należy przestawać. Płyn należy podawać w bardzo małych ilościach, np. na łyżeczce i w niewielkich odstępach czasu. Warto też zaopatrzyć się w elektrolity, które skutecznie nawadniają organizm. Elektrolity w smaku są słone, ale można je dostać w każdej aptece również w różnych wersjach smakowych, dzięki czemu łatwiej podać je dziecku.

Chore dziecko powinno być pod stałą obserwacją, w przypadku odwodnienia bezwzględnie należy zgłosić się do szpitala, gdzie maluchowi zostanie podana kroplówka.

Objawami odwodnienia u niemowlęcia mogą być spierzchnięte usta czy sucha pieluszka utrzymująca się w tym stanie przez długi czas. Wówczas należy niezwłocznie zawieźć dziecko do szpitala.

Dieta

Dieta podczas choroby dziecka powinna być bardzo lekkostrawna. W pierwszych dniach zakażenia najlepiej podawać kleik na wodzie lub mleko – jeśli dziecko jest karmione piersią. inne lekkostrawne potrawy to ryż, marchewka z ryżem. Najważniejsze jednak, zwłaszcza w początkowym stadium choroby, jest podawanie płynów. W pierwszych dniach dziecko nie musi jeść, jeśli nie jest w stanie tego robić, jednak koniecznie musi pić. Podawanie płynów jest niezbędne. Podczas wymiotów i biegunki nietrudno o odwodnienie organizmu, dlatego koniecznie trzeba zapewnić odpowiednie nawadnianie organizmu.

Występowanie

Najbardziej narażone na zakażenie rotawirusem są dzieci do 5 roku życia. Przechodzą one również chorobę dużo ciężej niż dorośli. Dlatego, mając to na uwadze, należy bardzo dbać o higienę, zwłaszcza w czasie, gdy ryzyko zakażenia jest większe.

Zakazić się rotawirusem można przez cały rok, jednak podwyższone ryzyko jest jesienią oraz zimą. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here