Bajki dla dzieci

0
2116
Bajki dla dzieci

Dzieci poznają świat poprzez zabawę, budowanie relacji z innymi i poprzez naukę – czy to w szkole, czy też w domu. Jest jednak jeszcze jeden sposób na to, aby dziecko rozwinęło swoją wiedzę o świecie i nauczyło się nowych rzeczy – bajki. Oglądają je maluchy na całym świecie, odkąd tylko pojawiły się telewizory. Bajki mogą pozytywnie wpłynąć na wyobraźnię dziecka, jego empatię i rozumienie świata. Wiele z nich ma też charakter edukacyjny – dzieci w przyjemny sposób przyswajają nową wiedzę na przykład o zwierzętach. Wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, o ile są odpowiednio dobrane, a maluch ma limit dziennego czasu spędzonego przed ekranem.

Istnieje wiele nudnych i mało edukacyjnych bajek, ale niektóre mogą być naprawdę wartościowe. Jakie są fajne bajki dla dzieci?

Zacznijmy od klasyków. Niektóre seriale animowane pamiętają nasi rodzice, co nie zmienia faktu, że wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych. Takie bajki to na przykład nieśmiertelna już Pszczółka Maja czy Krecik. Są wciągające, ciekawe i zabawne. Poza tym możemy śmiało dziecku puścić chociażby Smerfy czy Gumisie. Przygody tych kolorowych stworków zainteresują każdego malucha, a przy okazji mogą dobrze wpłynąć na jego wyobraźnię.

Dla najmłodszych popularne są Teletubisie – one z kolei rzadko kiedy interesują starszych. Dla przedszkolaków i starszych możemy wybrać na przykład Tabalugę czy seriale animowane o dinozaurach. Te ostatnie wywołują wiele emocji zwłaszcza u chłopców. Mogą stać się początkiem nowej, wyjątkowej pasji, która może trwać latami. Wiele dzieciaków dzięki bajkom wyciągnęło się całkowicie w świat dinozaurów, a swoją wiedzą na ten temat niejednokrotnie przebijają dorosłych.
Bajki to nie tylko seriale animowane. Mamy też filmy pełnometrażowe. Motywem wielu z nich już od lat są księżniczki. Obecnie jednak powstaje coraz więcej filmów z odważną i bohaterską księżniczką w roli głównej. Słabnie motyw królewny czekającej całe życie na księcia. To sprawia, że dziewczynki często mają wyższą samoocenę, a w życiu próbują dorównać charakternym bohaterkom ukochanej bajki.

Filmy animowane dla chłopców z kolei często kręcą się wokół superbohaterów. Chłopcy także często chcą ich naśladować, dlatego warto zadbać o taki wybór bajek, w których będą przekazywane mądre i warte naśladowania wzory.

Istnieje wiele fajnych bajek. Niektóre z nich są puszczane regularnie na dziecięcych kanałach telewizyjnych, inne są wypuszczane w kinach i ściągają rzesze małych widzów chwytliwymi sloganami. Każdą puszczaną dziecku bajkę warto wcześniej sprawdzić. Pamiętajmy, że dzieci inaczej odbierają świat – dla nich wszystko to, co dzieje się na ekranie, wydaje się realne. Potrafią całkowicie uwierzyć w wykreowany w bajce świat. To niekoniecznie jest złe – podobnie jak z zabawami w różne scenki, tutaj także mamy do czynienia z ogromną dziecięcą wyobraźnią. Mając jednak świadomość, jak bardzo bajki wpływają na rozwój dziecka, weryfikujmy je wcześniej. To pozwoli zadbać, aby nasze maluchy wyciągały z każdej bajki wszystko, co najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here