Świadome macierzyństwo

0
1780
Świadome macierzyństwo

Posiadanie dziecka jest bardzo ważnym i trudnym zadaniem. Maluch wymaga całodobowej opieki, mnóstwa uwagi, dbania o wszystkie jego potrzeby. Zawsze w pewien sposób ogranicza rodzica, który nie decyduje już tylko o sobie. Każda podjęta decyzja dotycząca czy to prywatnego, czy zawodowego życia w pewien sposób wpływa także na dziecko. Jest to więc ogromna odpowiedzialność, z której niektórzy nie zdają sobie sprawy.
Na szczęście w ostatnich latach podejście do wychowywania dzieci się zmienia. Nie są one już pozostawione same sobie. Wiemy dużo więcej na temat ich rozwoju, umiemy wspierać je na wiele różnych sposobów. Badania pokazują, że dzięki świadomemu macierzyństwu rozwój dzieci znacznie przyspieszył. Wiemy już, że powinniśmy jak najwięcej mówić nawet do niemowlęcia, kupujemy specjalne książeczki stymulujące ich wzrok, potrafimy bezpiecznie wzmacniać mięśnie i stymulować rozwój ruchowy. Chcemy zapewnić maluchowi wszystko, co najlepsze.
Większość kobiet ma już świadomość, w jak odpowiedzialną rolę wchodzą, gdy zostają matkami. Świadome macierzyństwo ma szereg zalet. Kobiety decydują się na dziecko wtedy, gdy czują się na to gotowe – nie ulegają już presji rodziny i otoczenia ani nie zachodzą w ciążę, „bo wypada”. Przygotowują się na przyjście malucha. Przed decyzją o zajściu w ciążę dbają o sytuację finansową, bo wiedzą, ile kosztuje wychowanie dziecka. Czekają także na dobry moment w swojej karierze zawodowej. Niektórzy uważają, że nie da się jednocześnie być dobrą matką i odnosić sukcesów w pracy. Tymczasem to jak najbardziej możliwe, gdy matka świadomie decyduje się na malucha i odpowiednio się na to przygotuje. To obejmuje też przygotowanie zawodowe i finansowe. Nie ulega się już przeświadczeniu, że pieniądze kiedyś się znajdą – dzieci wychowane w zupełnej biedzie często mają gorszy start w dorosłość. Nie warto jednak przesadzać w drugą stronę – pieniądze są potrzebne, aby zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka i zapewnić im dobrą szkołę, jednak nie zastąpią miłości i dobrego wychowania.
Nagłe przyjście na świat dziecka, gdy rodzic nie jest na to zupełnie przygotowany, często jest bardzo ciężkim przeżyciem. Maluch nagle burzy ułożone życie i niszczy plany zawodowe, podróżnicze, prywatne. Czasem matka zostaje z dzieckiem sama i musi podołać jego wychowaniu. To wszystko jest bardzo trudne i na pewno nie pozostanie bez wpływu na dziecko. Zdecydowanie lepszy start w przyszłość będzie miał maluch, który przyszedł na świat w kochającej się rodzinie i jest wyczekiwany. Będzie miał lepiej, jeżeli oboje rodzice mają świadomość tego, jak zmieni się ich życie po porodzie i jeżeli są przygotowani. A matka, która świadomie zdecydowała się na dziecko, na pewno będzie spokojniejsza i mniej zestresowana. Poświęci dużo uwagi dziecku i będzie wiedzieć, jak pozytywnie wpłynąć na jego rozwój. Nie kojarzmy też świadomego macierzyństwa z wizją beztroskiego wychowania i rozpieszczania dziecka. To, że kobieta decyduje się na dziecko, gdy czuje się gotowa, nie znaczy, że będzie je rozpieszczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here