Wszystko o zapaleniu spojówek u dzieci

0
1515
Wszystko o zapaleniu spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci to bardzo częsta choroba. Można wyróżnić trzy rodzaje zapalenia spojówek: bakteryjne, wirusowe oraz alergiczne. Ustalenie rodzaju choroby jest niezwykle ważne w jej leczeniu. Objawy tej dolegliwości to przede wszystkim pieczenie oczu, swędzenie uczucie ciała obcego w oku. Oczy mocno łzawią i są zaczerwienione, bardzo charakterystyczne jest pojawienie się w oku ropnej wydzieliny. Leczenie zazwyczaj opiera się na działaniu miejscowym – wystarcza odpowiednie dobranie kropli do oczu.

Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny

Zapalenie spojówek to inaczej stan zapalny błony śluzowej pokrywającej wewnętrzną stronę powiek. Zapalenie spojówek może trwać kilka dni, ale może też kilka tygodni – wszystko zależy od podłoża choroby. Przebieg choroby również jest bardzo zróżnicowany – czasami choroba ustępuje samoistnie, innym razem konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków. Przyczyną zapalenia spojówek mogą być wirusy lub bakterie. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w wyniku pocierania oczu dłońmi. Czasami zapalenie spojówek jest wynikiem choroby alergicznej. Infekcyjne zapalenie spojówek (czyli wywołane przez bakterie lub wirusy) jest silnie zaraźliwe. Chronić przed chorobą można się poprzez utrzymywanie wysokiej higieny dłoni i staranie się o niedotykanie brudnymi rękoma oczu.

Zapalenie spojówek u dzieci – czy można wychodzić na dwór?

Pytanie czy dziecko przy zapaleniu spojówek może wychodzić na dwór pada bardzo często. Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań, by dziecko przebywało na świeżym powietrzu. Przebywanie dziecka na dworze nie spowoduje pogłębienia się choroby. Niestety zapalenie spojówek to niezwykle dokuczliwa choroba i wiatr bądź słońce mogą nasilać jej objawy. Niewskazane jest również oddawanie dziecka w tym stanie do przedszkola, ponieważ grozi to zarażeniem innych dzieci.

Objawy zapalenia spojówek u dzieci – na co zwrócić uwagę?

Objawy dotyczą zazwyczaj na początku jednego oka, ale choroba często rozprzestrzenia się na drugie oko. Najczęstsze objawy to:
– swędzące oczy,
– zaczerwienienie oczu,
– światłowstręt,
– silne łzawienie,
– ropna wydzielina z oka.

Wirusowe zapalenie spojówek charakteryzuje się przejrzystą, surowiczą wydzieliną z oka. Zapalenie bakteryjne to ropna, żółtawa wydzielina.

Krople do oczu dla dzieci

Leczenie zapalenia spojówek zależne jest przede wszystkim od jego rodzaju. Najważniejsze w chorobie jest utrzymywanie wysokiej higieny dłoni – choroba jest wysoce zakaźna i w ten sposób zapobiegniemy jej rozprzestrzenianiu. Leczenie wirusowego zapalenia spojówek polega na stosowaniu maści i kropli antywirusowych. Jeśli zapalanie jest wywołane bakteriami – krople do oczu powinny zawierać antybiotyk.

Domowe sposoby w leczeniu zapalenia zatok takie jak przemywanie oczu rumiankiem czy herbatą nie są wskazane. Zawierają one substancje, które mogą wywołać u dziecka reakcję alergiczną, ponadto mogą po prostu podrażnić oko. Oprócz zastosowania leków, można zasłonić dziecku w pokoju rolety i zakładać okulary przeciwsłoneczne podczas wyjścia na dwór – to złagodzi przejście przez chorobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here