Czy dzieci widzą duchy?

0
3386
Czy dzieci widzą duchy?

Dzisiaj zastanowimy się jak jest z widzeniem duchów przez dzieci. Ogólnie podejdziemy do tematu z punktu widzenia racjonalności i nauki, a więc nie będziemy zajmować się bioenergoterapią i tym podobnymi kwestiami. Tak więc zakładamy, że żadne duchy nie istnieją, a fakt że dzieci czasem twierdzą, że je widzą, to wyłącznie wytwór ich wyobraźni. Tak to też działa i zapewne sami pamiętamy takie zdarzenia z naszego dzieciństwa. Ogólnie u mnóstwa osób sam strach przed tym, że spotkają się z duchem jest tak wielki, że mimowolnie „widzą go wszędzie”. Oczywiście nie fizycznie, tylko niejako oczami wyobraźni. U każdego człowieka zdarzają się pewne przywidzenia, jednak dorosły nawet nie zwraca na nie zbytniej uwagi, bo mózg jego jest już nauczony co jest prawdziwe, a co nie. Natomiast dzieci nie mają jeszcze wykształconego ośrodka wzroku w tak dobrym stopniu i dlatego zdarza się, że przywidzenie biorą za rzeczywistość. To jest najlepsza odpowiedź na to czy dzieci widzą duchy. Nie widzą, a nawet jeśli im się tak wydaje, to wyłącznie wytwór ich wyobraźni, bądź przywidzenie błędnie zinterpretowane.

Ogólnie sam fakt „widzenia duchów” i rozglądania się za nimi może świadczyć o tym, że dziecko ogólnie ma wysoki poziom stresu. Jeżeli tak jest, być może warto wybrać się z nim do psychologa dziecięcego, by coś na ten fakt zaradził. Widzenie duchów to najczęściej bowiem swoisty zawór bezpieczeństwa, który przenosi nagromadzone emocje na rzeczywistość. Natomiast problem może być gdzieś głębiej, może nieprawidłowo traktujemy naszego dzieciaka, bądź też przeżywa on jakieś niepowodzenia w kontaktach z innymi dziećmi. W każdym razie nie powinniśmy sobie zadawać pytań typu czy dzieci widzą duchy, bo to jest nonsens. Chyba, że lubimy wierzyć w istoty nadprzyrodzone, to wtedy może byłoby to jakieś wytłumaczenie pewnych kwestii. Niemniej człowiek myślący racjonalnie już na samym początku odrzuci takie tezy, ponieważ są one po prostu niepoparte żadnymi faktami, nawet jeżeli bralibyśmy pod uwagę dogmaty religijne.

Najlepiej będzie przypomnieć sobie jak sami reagowaliśmy w dzieciństwie, gdy obawialiśmy się zobaczyć ducha. Najczęściej był to efekt straszenia nas przez rodziców, bądź też oglądania strasznych wieczorynek, czy też innych seriali animowanych dla dzieci czy bajek. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko takie ogląda, być może lepiej zasugerować mu coś innego i pomóc to odnaleźć. Mamy dziś w internecie zbiór prawie wszystkich wieczorynek jakie dawniej leciały w TV i tam można znaleźć coś o wiele bardziej przyjaznego, niż dziecięce horrory. Przede wszystkim jednak wiedzą już czy dzieci widzą duchy, a raczej wiedząc że nie mogą widzieć czegoś co nie istnieje, możemy sprawić że przestaną o tym myśleć. Wystarczy tylko zająć im czas jakąś bardziej przyjemną aktywnością i nie trzymać obok telewizora płyt z bajkami przypominającymi horrory. Przede wszystkim jednak nie straszmy dziecka duchami, które mogłyby przyjść do niego gdy będzie niegrzeczne, bo młody umysł bierze to na poważnie i efekt jest później bardzo niekorzystny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here