Jak zrobić syrop z cebuli i na co on pomaga?

0
1777
Jak zrobić syrop z cebuli i na co on pomaga?

Syrop z cebuli znany jest od wielu lat. Już kilkadziesiąt lat temu stosowany był w leczeniu przeziębienia, a przede wszystkim przy łagodzeniu  objawów dokuczliwego kaszlu. Czy rzeczywiście jest tak skuteczny? W jaki sposób można go przygotować?

Domowej roboty syrop z cebuli zawiera wiele cennych witamin, które mają właściwości dezynfekujące i łagodzące – witaminę A, C, B1, B2 czy PP. W jego składzie znaleźć można także mikroelementy – cynk, selen, fosfor i wapń. Syrop z cebuli stosowany jest na katar, kaszel i przeziębienie. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że syrop z cebuli stosować można także przy chorobach pęcherza. Zawarte bowiem w cebuli flawonoidy mają silne właściwości moczopędne. Przynoszą ulgę także wówczas, gdy we krwi stwierdzono podwyższoną ilość mocznika.

Przygotowanie syropu z cebuli nie jest zbyt skomplikowane. W wersji podstawowej taki syrop składa się tylko z cebuli i cukru. Wystarczy obrać dwie lub trzy cebule. Aby zmniejszyć wydzielanie przez te warzywa substancji drażniących, warto wcześniej zmoczyć nóż. Wówczas substancje te nie ulatniają się, ale łączą z wodą. Cebulę należy drobno posiekać i posypać cukrem. Można ją polać także miodem. Taka wersja syropu jest zdrowsza, o ile chory nie ma uczulenia na miód. Tak przygotowaną mieszankę wystarczy odstawić i przykryć na około 5 godzin. Tyle trzeba, aby cebula puściła sok i powstał syrop. Cały proces przygotowania syropu nie jest więc zbyt czasochłonny.

Oczywiście nie wszyscy przepadają za cebulą. Osoby, które to warzywo omijają z daleka, nie maja się jednak czym martwić. W przygotowanym syropie cebula nie jest wbrew pozorom mocno wyczuwalna. Sam syrop jest raczej słodki i ma przyjemny smak.  Jedynie jego zapach jest ostry i mocno drażniący. Poza tym warto pamiętać o tym, że syrop z cebuli można zmodyfikować, dodając do niego jeszcze inne składniki. Wówczas smak syropu zmienia się, a przy okazji produkt otrzymuje dodatkowe właściwości odżywcze. Najczęściej do syropu z cebuli dodaje się miód i cytrynę lub czosnek i cytrynę.

Więcej informacji na temat naturalnych sposobów radzenia sobie z kaszlem znajdziesz na https://inhalujemy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here