Jelitówka u dzieci – ile trwa i jak sobie z nią radzić?

0
2205
Jelitówka u dzieci - ile trwa i jak sobie z nią radzić?

Jelitówka inaczej nazywana jest grypą żołądkową. Jest to po prostu wirus zakażenia pokarmowego. Postępowanie w przypadku tej choroby polega na leczeni objawowym. Najważniejsze zadanie rodzica to wyrównanie niedoborów wodno – elektrolitowych. Jednym słowem – podawanie dziecku wody jest najważniejsze! W przeciwnym razie choroba może skończyć się dla malucha bardzo poważnie.

Jak często dzieci zmagają się z jelitówką?

Jelitówka to jedna z najczęściej występujących chorób u dzieci. Jej podłoże to zazwyczaj infekcja wirusowa, często wywołują ją rotawirusy. Niestety najczęściej jelitówka dotyka dzieci przed trzecim rokiem życia, czyli maluchów, które naprawdę źle znoszą tę dokuczliwą chorobę. W dodatku maleństwa nie mają ochoty przyjmować dużych porcji wody, co może prowadzić do bardzo szybkiego odwodnienia, a co za tym idzie, do koniecznego pobytu w szpitalu.

Ile trwa jelitówka u dzieci?

Wirus namnaża się około 2 do 4 dni. Okres trwania choroby u dzieci to od 4 to 10 dni. Bardzo rzadko przedłuża się to do kilku tygodni. Najczęściej zachorowania przypadają na okres jesienno – zimowy. Wirus jest przenoszony drogą kropelkową i niestety jego zakaźność jest bardzo wysoka. Może on być przenoszony również drogą pokarmową. Szczególnie szybko do zarażeń dochodzi w żłobkach i przedszkolach, gdy dzieci dotykają tych samych przedmiotów, najmłodsze często biorą je niestety do buzi – choroba w takich warunkach rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Na szczęście w naszym kraju choroba nie stanowi śmiertelnego zagrożenia. Niestety w krajach słabo rozwiniętych jest to przyczyna wielu śmierci noworodków. Zdecydowanie jelitówki nie można bagatelizować.

Jak rozpoznać jelitówkę u dziecka?

Jelitówka czasami objawia się bardzo łagodnie – dwa, trzy luźniejsze stolce w ciąg dnia. Niestety częściej wygląda to tak, że luźnych stolców, czyli biegunek jest kilkanaście w ciągu doby. Stolce takie są zazwyczaj bardzo obfite, luźne i zielono – żółtego koloru. Dodatkowo często występującymi objawami są: bóle brzucha, skurcze żołądka, wymioty, wysuszone błony śluzowe, osłabienie, gorączka i przyspieszona czynność serca. Małe dziecko jest wtedy bardzo drażliwe, płaczliwe, niespokojne i ospałe. Niestety jelitówka utrzymująca się kilka dni prowadzi do poważnych zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.

Leki dla dzieci na jelitówkę

Biegunka infekcyjna ustępuje samoistnie i nie ma czegoś takiego jak leki mające za zadanie ją wyleczyć. Na jelitówkę stosuje się leczenie objawowe. Oznacza to usuwanie skutków choroby. Dziecko, które jest odwodnione w niewielkim stopniu należy po prostu zachęcać do przyjmowania jak największej ilości płynów. Należy jednak pamiętać, by nie nawadniać dziecka słodkimi napojami, ponieważ zawierają one cukry, które mogą jeszcze bardziej pogłębić jelitówkę. Dodatkowo, aby odbudować naturalną florę bakteryjną można podawać dziecku probiotyki, które dostępne są we wszystkich aptekach bez recepty. Jeśli występuje gorączka – wskazane jest podanie również leków przeciwgorączkowych. Należy jednak pamiętać, by przed podaniem jakiekolwiek leku dziecku, skonsultować to z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here