Przechowywanie pokarmu kobiecego

0
1742
Przechowywanie pokarmu kobiecego

Kiedy na świat przychodzi dziecko cała uwaga mamy skupia się właśnie na nim. Nowy członek rodziny wymaga bardzo dużo uwagi i zaangażowania ze strony rodziców. Jest to bezbronna istota, którą trzeba się opiekować i wszystkiego nauczyć od podstaw. Wymaga pielęgnacji, warunków bytowych, oraz odpowiedniego pokarmu. Jak wiadomo w środowisku mam, oraz pediatrów najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko kobiece. Jest potwierdzone badaniami, że mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju malucha. Ponadto pokarm naturalny zmienia swój skład wraz z rozwojem dziecka i dostosowuje się na bieżąco do potrzeb.
Bardzo ważne jest, aby dziecko było karmione mlekiem kobiecym przynajmniej do ukończenia szóstego miesiąca życia. To wpływa pozytywnie na jego rozwój, oraz układ odpornościowy.
W pierwszych tygodniach życia dziecko spędza cale dnie ze swoją mamą, jest karmione wyłącznie piersią. Nadchodzi jednak taki czas że kobieta musi gdzieś wyjść bez dziecka na dłużej, czy planuje powrót do pracy. Czy wtedy trzeba dziecko zacząć dokarmiać sztucznie? Oczywiście, że nie! Można zaopatrzyć się w laktator do ociągania pokarmu i kontynuować karmienie naturalne, jak długo to możliwe. Najlepiej kupić laktator elektryczny, gdyż szybciej mleko zostanie odciągnięte. Mleko można podzielić na porcje i podać dziecku później. Należy starać się odciągać pokarm z obu piersi za jednym razem, wtedy cykl produkcji mleka nie zostanie zaburzony.
Jak przechowywać mleko matki, aby nie straciło swoich właściwości i nie zaszkodziło dziecku? Jeśli nie będzie możliwości , aby nakarmić malucha bezpośrednio z piersi przez kilka godzin, pokarm możemy przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25 stopni) do 8 godzin. To dobre rozwiązanie jeśli musimy wyjść z domu na kilka godzin, wtedy taki zapas jest na bieżąco zużywany.
Możemy również zrobić zapasy mleka na dłużej, wtedy musimy zaopatrzyć się w pojemniki lub woreczki do przechowywania. Możemy je kupić np. w aptece, lub w sklepie medycznym. W komplecie z laktatorem nieraz dołączone są takie akcesoria. Mleko kobiece zachowa swoją świeżości od 2 do 5 dni przechowywane w lodówce (temperatura do +4 stopni). Najlepiej nie trzymać takiego zapasu na drzwiczkach od lodówki, gdyż tam temperatura może się wahać poprzez częste otwieranie i zamykanie drzwi. Najlepszym miejscem jest środkowa półka. Mleko możemy również zamrozić, wtedy będzie można przechowywać je znacznie dłużej. Mrozić należy w specjalnych sterylnych woreczkach przeznaczonych do przechowywania pokarmu w zamrażalniku. Długość jaką mleko może przebywać zamrożone, zależy od typu zamrażalnika jaki posiadamy. W zwykłym zamrażalniku lodówki w temperaturze do -10 stopni mleko może leżeć do 2 tygodni. Jeśli natomiast posiadamy zamrażarkę, w której temperatura jest od – 18 do -20 stopni, wtedy pokarm możemy przechowywać nawet do pół roku. Jeśli mamy wcześniaka, lub nasze dziecko jest chore osiągnięty pokarm należy przechowywać krócej. W temperaturze pokojowej do 1 godziny, w lodówce do 2 dni, w zamrażalniku lodówki do 1 tygodnia, natomiast w zamrażarce 3-6miesiecy. Każdą porcję należy opisać datą i godziną.
Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny przy odciąganiu, porcjowaniu, oraz podawaniu pokarmu z butelek. Części od laktatora, wielorazowe pojemniki, butelki, smoczki należy dokładnie myć i sterylizować przed ponownym użyciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here