Tablica sensoryczna – właściwości

0
1709

Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się zabawki dla najmłodszych, które wspierają ich wszechstronny rozwój. Świadomi rodzice wychowują swoje pociechy w duchu ideologii Montessori i trzeba przyznać, że ta sprawdza się w dzisiejszym, cywilizowanym i tak nowoczesnym technologicznie świecie. Przestawiamy zabawkę edukacyjną, która powinna stanowić wręcz podstawę rozwoju najmłodszych przy wykorzystaniu prostych konstrukcji kreatywnych. To tablica sensoryczna, którą można z powodzeniem wykonać samodzielnie.

Okazuje się, że dzieci najchętniej bawią się nie interaktywnymi, plastikowymi zabawkami, bo takie szybko im się nudzą, ale uniwersalnymi rozwiązaniami, które są zresztą stosowane podczas codziennego funkcjonowania. Zamki, suwaki, pokrętła czy kontakty, to elementy, z których korzystają chętnie, chociaż nie zawsze w normalnych warunkach jest to dla nich dozwolone.

Właśnie z taką myślą powstały zabawki manipulacyjne, by dzieci mogły wykorzystywać elementy ruchome, które nierzadko znajdują się w domu, ale w pełni bezpiecznie.

Co zamieścić na tablicy manipulacyjnej?

Tablica sensoryczna rozwija małą motorykę, która usprawnia koordynację wzrok-ruch. Na takiej zabawce powinny znaleźć się różne faktury, kolory, przedmioty wydające dźwięki, a nawet światło. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zasuwki, zamki, łańcuchy do drzwi, klamry, zatrzaski, suwaki, przełączniki, guziki, rzepy, korbki, tasiemki i sznurowadła, kółka zębate, dzwonki, kołatki, sznurki. Wszelkie elementy muszą być nowe, czyste, zamontowane w optymalnym bezpieczeństwie, by ich wykorzystywanie nie wiązało się z najmniejszym ryzykiem uszkodzenia ciała.

Co ważne, tablica sensoryczna sprawdzi się dla dzieci w różnym wieku i zawsze należy o tym pamiętać podczas jej konstruowania. Inne elementy znajdą się dla roczniaka, a jeszcze inne dla 5 latka. Można stosować różne elementy dekoracyjne i kolorowe, by jeszcze bardziej zachęcały dziecko do zabawy. Na tablicy sprawdzą się też elementy, które są zgodne z zainteresowaniami najmłodszych, na przykład te z postaciami ulubionych bajek. Sami eksperci potwierdzają, że dobrze stworzona tablica manipulacyjna będzie rozwijała malucha w szerokim spektrum. Usprawniana zostaje motoryka ruchowa, a dziecko nabywa wszelakie umiejętności, chociażby te, które dotyczą codziennego ubierania się.

Ta zabawa nigdy się nie znudzi. Tablica manipulacyjna to też doskonały, oryginalny i jakże kreatywny prezent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here