szkarlatyna u dzieci

0
1861
szkarlatyna u dzieci

Na szkarlatynę najczęściej choruje się w okresie jesienno-zimowym jednak obecnie znacznie spadła zachorowalność na tą zakaźną chorobę. Choć rzadka może być bardzo niebezpieczna, dlatego ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Szkarlatyna wywoływana jest przez niektóre szczepy paciorkowców, które powodują również anginę. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorującą na szkarlatynę bądź anginę – pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu od jednego do siedmiu dni od kontaktu z chorym. Najczęściej na szkarlatynę chorują dzieci w wieku poniżej 10 roku życia.
Szkarlatyna u dzieci – jak wygląda:
Pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o tym, że doszło do zakażenia jest wysoka gorączka i ból gardła, często dzieci skarżą się także na bóle brzucha mogą pojawić się także dreszcze i wymioty. Na wczesnym etapie choroby można zauważyć powiększenie się migdałków oraz wystąpienie białego nalotu na języku. Dopiero pomiędzy drugim a trzecim dniem po wystąpieniu pierwszych objawów na skórze dziecka zaczynają się pojawiać drobne czerwone kropeczki. Wysypka początkowo pojawia się w okolicach szyi i klatki piersiowej stopniowo rozprzestrzenia się po całym ciele – w niektórych przypadkach objawy szkarlatyny są nasilone na szyi, łokciach, pod pachami i w pachwinach. Skóra w miejscach wystąpienia wysypki nabiera koloru silnie czerwonego i może powodować świąd. W dotyku wysypka przypomina papier ścierny i znika do dziesięciu dni od pojawienia się. Charakterystyczne dla szkarlatyny jest to, że wysypka nie pojawia się wokół nosa i ust. Kolejnym ostatnim etapem tej choroby jest łuszczenie się skóry ten proces zaczyna się gdy wysypka zanika. Początkowo skóra zaczyna łuszczyć się na twarzy, potem na tułowiu a na końcu na dłoniach i podeszwach stóp. Proces złuszczania się skóry może trwać nawet do dwóch tygodni.
Szkarlatyna u dzieci – leczenie:
Gdy dziecko zaczyna się skarżyć na samopoczucie i pojawiają się powyżej wymienione objawy należy jak najszybciej udać się z nim do pediatry, który najczęściej już w pierwszym etapie jest wstanie stwierdzić lub wykluczyć rozwijanie się szkarlatyny. Leczenie dziecka polega na podaniu mu odpowiedniego antybiotyku – aby leczenie przyniosło całkowite efekty należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Szczególnie w pierwszych dniach gdy dziecko silnie gorączkuje należy podawać mu paracetamol bądź ibuprofen – dodatkowo temperaturę można zbijać chłodnymi okładami. W czasie choroby dziecko jest osłabione więc powinno dużo odpoczywać, dodatkowo mogą pojawić się problemy z przełykaniem posiłków więc w tym okresie należy szczególnie dostarczać choremu dużą ilość płynów, gdy opuchlizna gardła zmniejszy się można zacząć podawać posiłki półpłynne. Leczenie antybiotykiem trwa 10 dni, po zakończeniu kuracji pediatra powinien ponownie obejrzeć dziecko by upewnić się, że leczenie się powiodło i szkarlatyna została wyleczona. Nawet w przypadku łagodnego przebiegu choroby dziecko po wyleczeniu powinno zostać w domu przez najbliższe 7 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here